Bisiklet turizminin geleceği detaylarıyla 2023 EuroVelo ve Bisiklet Turizmi Konferansı’nda ele alındı

2023 EuroVelo (Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı) ve Bisiklet Turizmi Konferansı, 11-13 Ekim 2023 tarihlerinde Türkiye’nin en bisiklet dostu şehirlerinden biri olan ve Türkiye’den EuroVelo 8 – Akdeniz Rotası’na seçilen ilk şehir olan İzmir’de, 34 ülkeden 270’e yakın katılımcıyla gerçekleştirildi. Konferans, Avrupa çapında bisiklet turizmini geliştirmek için tüm sektör profesyonellerini bir araya getirdi. İzmir’de düzenlenen toplantıya katılan sektör profesyonelleri, aynı zamanda “Bisiklet Dostu” sertifikalı otellerin ayrıcalıklarını da deneyimleme fırsatı buldu.

2023 EuroVelo ve Bisiklet Turizmi Konferansı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile Avrupa Bisikletçiler Federasyonu (ECF) iş birliği çerçevesinde ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yerel paydaşların destekleriyleorganize edildi. Konferans, bisiklet turizmi uzmanları, üniversiteler ve akademi dünyası, turizm yetkilileri, kamu yetkilileri, kullanıcı temsilcileri, tur operatörleri, toplu taşıma şirketleri ve konaklama tesislerinin de dahil olduğu dünya bisiklet turizmi sektörü paydaşlarını bir araya getirdi.

Konferansın açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı ve bir açılış konuşması yaptı. Bakan Ersoy konuşmasında şunları söyledi: “EuroVelo Avrupa Bisiklet Yolları Ağı’nın en önemli rotalarından biri olan ve 90.000 kilometreyi aşan EuroVelo 8 Akdeniz Bisiklet Rotası, 2022 verilerine göre EuroVelo ağının en fazla pedal çevrilen ikinci rotası. Türkiye de tüm Avrupa kıtasını birbirine bağlayan ve 19 farklı uzun mesafe bisiklet rotasını birleştiren Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı’na EuroVelo 13 ve EuroVelo 8 rotaları üzerinden Edirne, Kırklareli ve İzmir şehirleri ile katılım sağlıyor. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz 2023 EuroVelo ve Bisiklet Turizmi Konferansı’nın, Türkiye genelinde bisiklet turizminin 81 ilimizde geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, yeni rota projelerinin hayata geçirilebilmesinin yanı sıra dünyanın en hızlı büyüyen turizm ürünlerinden biri olan sürdürülebilir bisiklet turizminin Avrupa’da ve dünyada gelişmesi noktasında önemli açılımlar sağlayacağına inanıyorum.”

Avrupa Bisikletçiler Federasyonu (European Cyclists’ FederationEFC) Başkanı Henk Swarttouw ise konferansın hoş geldiniz konuşmasında şunları söyledi: “Günümüzde turistler seyahatlerinde artık aktif seyahat ve eğlence etkinliklerine katılmak istiyor. Tatillerini sürdürülebilir bir şekilde geçirmek istiyorlar. Bisiklet turizmi tüm bu kriterleri karşılıyor vebu alana olan ilgi hızla artıyor. Bu durum, misafirperverliği, doğası, kültürü ve mirasıyla Türkiye’ye büyük bir fırsat sunuyor. Bu fırsatların anahtarı ise, yerel, bölgesel ve ulusal bisiklet ağlarının geliştirilmesinden geçiyor.  İzmir ve çevresinde EuroVelo 8 – Akdeniz Rotası’nın daha da geliştirilmesi ve diğer EuroVelo rotalarına gelecekte yapılacak bağlantılarla bu geliştirme sağlanabilecektir. Bu nedenle her yıl düzenlenen EuroVelo ve Bisiklet Turizmi Konferansımızı İzmir, Türkiye’de gerçekleştirmekten büyük mutluluk ve onur duyduk.”

Miras ve Deneyime Odaklanan Konferans Programı

“Mirasa Yeni Bir Bakış Açısı: Bisiklet” (“Cycling: A New Perspective On Heritage”) temasıyla gerçekleştirilen konferans, katılımcılara diyalog ve bilgi alışverişine odaklanan ilgi çekici bir program sundu. Bir dizi oturum, çalıştay ve sosyal etkinliğin düzenlendiği konferans programı, katılımcıları bisikletin kültürel ve doğal mirası şekillendirmedeki rolünü düşünmeye teşvik ederken, bisiklet yolu ağları ve bisiklet turizmindeki en iyi ve en yenilikçi uygulamaların tanıtımına da olanak sağladı.

Konferans, 11 Ekim’de şehrin endüstriyel mirasının sembollerinden biri olan Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşen özel bir davetle başladı. Konferansın ikinci günü ise Swissotel Büyük Efes’te ilham verici oturumlar alanının önemli isimlerini bir araya getirdi. “Cycling: a new perspective on heritage” başlıklı oturumda, ünlü gazeteci Alex Crevar ile Süslü Kadınlar Bisiklet Turu organizatörü ve İtalya Bikenomist firması bisiklet turizmi fuarları direktörü Pınar Pinzuti, destinasyonların kültürel mirasının keşfedilmesindeki en iyi yolun bisiklet olduğu konusunda, ilham verici düşünce ve deneyimlerini paylaştılar. Bringing cycling tourism higher on the political agenda başlıklı panelde ise, alanının uzman isimleri; Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Vekili Dr. Elif Balcı Fisunoğlu, European Cyclists’ Federation (ECF) CEO’su Jill Warren ve Former MEPMichael Cramer, bir araya gelerek bisiklet turizminin ulusal ve uluslararası düzeyde artık çok daha güçlü bir şekilde temsiliyet kazanması ve teşvik edilmesi konusunda görüşlerini paylaştılar. Bisiklet turizminin gelişimine ve sürdürülebilirliğine dikkat çeken bu paneldeuzmanlar, bisiklet turizminin politikasını masaya yatırdılar.

Paralel Oturumlarla Paylaşılan Deneyimler

2023 EuroVelo & Bisiklet Turizmi Konferansı’nın 2. günü, aynı zamanda bir dizi paralel etkinliğe de ev sahipliği yaptı. Cycling products promoting heritage: lessons from across Europe başlıklı oturumda kültürel mirasın bisikletle keşfi konusunda Avrupa’dan başarılı örnekleri masaya yatırıldı. Cycling into nature: between usage and protectionoturumunda ise, biyoçeşitliliğe ve ekosisteme dost olan bisiklet turizmiyle doğal mirasa nasıl erişim sağlanabileceği, farklı ülke örnekleri üzerinden ele alındı. Marketing strategies to attract new (and more) cyclists”de oturumunda, pazarlama araçları ve aktiviteler yardımıyla bisikletin nasıl herkesin hayatının bir parçası yapılabileceğine yönelik fikir alışverişinde bulunuldu.

İnteraktif olarak gerçekleştirilen “Tools to communicate cycling and heritage oturumundarehberler, TV şovları, oyun ve aplikasyonlar da dahil olacak şekilde, farklı mecraların kültürel mirasın tanıtımı ve bisikletle keşfinde nasıl etkili olabildiği Avrupa’dan örnekler eşliğinde ele alın. “Cycling-friendly services: how to improve access to heritage sites?”başlıklı oturumda bisikletçilerin kültürel miras alanlarına çekilmesi için ihtiyaç duyulan yüksek kaliteli hizmetler için farklı ülkelerden deneyimler paylaşıldı. “Cycle route networks: a link between rural and urban heritage”de ise, başarılı bisiklet rotalarının destinasyonlardaki kültürel mirasa ulaşımdaki önemi ele alınarak bisiklet rotası ağının nasıl planlanması gerektiği tartışıldı.

2023 EuroVelo & Bisiklet Turizmi Konferansı’nın son gününde katılımcılar EuroVelo 8-Akdeniz Rotası boyunca ve rotanın İzmir bölümünde ki önemli noktalara yapılan teknik ziyaretlerde hem bölgeyi hem de bölgedeki bisiklet dostu hizmetleri, altyapı projelerini ve girişimleri keşfettiler.