İstanbul’un İkonik Atatürk Kültür Merkezi Ödüllü Cumhuriyet’in 100. Yılını Ödüllü Bir Sergi ile karşılıyor: AÇIK YAPIT

Sanatçı Melek Zeynep Bulut’un performatif, deneysel bir mekân kurgusu olan eseri “Açık Yapıt”, Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamaları kapsamında İstanbul’da, Atatürk Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Açık Yapıt, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel davetiyle, ilk kez Türkiye’de sergilenmeye başlandı. Kavramsal ve soyut bir çalışma olan enstalasyon, dünyanın katılığını kapı metaforu aracılığıyla araştırıyor. Enstalasyondaki yankılanan duyulabilir yüzeyler, zaman içinde bir soru işaretini simgeliyor; tanımların anlamını yitirdiği, sınırların bulanıklaştığı günümüz dünyasında teatral bir anıt görevi görüyor. Çalışma, ziyaretçileri, içinde yaşadığımız eşik ve değişen insan konumunu tartışmaya davet ediyor. Enstalasyonda ziyaretçiler, sergilenen sanat eserinin parçası haline geliyor.

Açık Yapıt, Londra Tasarım Bienali’nde Türkiye Pavyonu için resmi eseri olarak görücüye çıktı. Enstalasyon, Londra’daki Somerset House’da sergilendi ve Haziran 2023’te Londra Tasarım Bienali’nde 47 ülkedeki 22 üniversiteden gelen başvurular arasından seçilerek Kamu Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca enstalasyon, Londra Tasarım Festivali’nin 20. yıl dönümü Özel Seçkisine dahil edildi ve Thames Nehri üzerindeki Londra silüetinde sergilendi. Açık Yapıtayrıca Londra Tasarım Festivali 2023 The Red Book | Kırmızı Kitabı’nda da “Son 20 Yılın En Etkili Eserleri” arasında yer aldı. Kategorinin jürisi arasında, Londra Belediye Başkanı ileVictoria & Albert Müzesi de dahil olmak üzere birçok önde gelen kişi ve kuruluş bulunuyor.

Performatif Bir Mekân Yerleştirmesi

Açık Yapıt, Londra Tasarım Bienali’nde ilk kez görücüye çıktıktan sonra İstanbul’da da büyük bir ilgiyle karşılandı. “Kapı metaforu aracılığıyla dünyanın katılığını keşfeden, geçişlerin performans ve teatral bir sergisi” olan Açık Yapıt, “insanlık tarihini şekillendiren gücün, sınır belirlemenin ve sosyal hiyerarşinin anlamlarını araştırıyor. Hareketli ve sesli yüzeylerin enstrüman görevi görmesi sayesinde soyut kapılar ve sirkülasyon planları ziyaretçilerle etkileşime geçerek onları enstalasyonun bir parçası haline getiriyor. Enstalasyon, ziyaretçilerin bu deneysel alanla etkileşime girmesiyle algı ve madde üzerinden olağanüstü bir deneyim yaratan, değişmezlikten sessizliğe ve esnekliğe geçiş yapan anıtsal düzenlemesi ve büyüklüğüyle öne çıkıyor. Mimari ve Akustik Danışmanlığını Celâleddin Çelik’in üstlendiği eserin, Mühendislik ve Strüktür Danışmanlığı ise Doç. Dr. Mehmet Selim Ökten ve Ekibi’neait.

Çalışmaları mimarlık, heykel, psikoloji ve davranış bilimlerinin bir sentezi olan sanatçı Melek Zeynep Bulut, yapıtlarında soyut ve somut deneyimler, heykel-mekân, mekân-içgüdüsel deneyim analizleri üzerinde yoğunlaşıyor. Yapıtlarını kamusal alana bir temas nesnesi olarak yerleştiren ve sahneler yaratan sanatçı, görsel algıyı eserlerinde fiziksel ve ruhsal boyutta sorgulatıyor.

Açık Yapıt, 19 Kasım’a kadar İstanbul, Beyoğlu’nda, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde ziyaret edilebilecek.