İzmir, Lonely Planet’in “Best in Travel 2024” Listesinde!

Seyahat tutkunları için, 1973 yılından beri dünya genelindeki farklı destinasyonlar hakkındabilgiler sağlayan ünlü gezi rehberi yayıncısı Lonely Planet, “Best in Travel 2024” listesini açıkladı. Ege’nin gözbebeği İzmir, listenin ‘en iyi şehirler’ kategorisinde yer alarak, 2024’te seyahat edilmesi önerilen destinasyonlardan biri oldu. Seyahat tutkunu bir ekip tarafındanhazırlanan liste, ülke, bölge, şehir, sürdürülebilirlik ve değer olmak üzere beş kategoriden oluşuyor. Rehberin ‘En İyi Şehirleri’ arasında yer alan İzmir, antik kentleri, göz alıcı plajları, muhteşem manzaraları, kendine özgü mutfağı ve çekiciliğiyle övgü alıyor.

İzmir lezzetleri, kültürü ve deniz kıyısındaki yaşam tarzını ön plana çıkarıyor

Lonely Planet, İzmir’in deniz kıyısındaki harika konumu, Ege mutfağı, tarihi ve çağdaş kültürü muhteşem bir şekilde harmanlayan dokusu ve  yaşam kalitesi nedeniyle keşfedilmeye değer olduğuna dikkat çekiyor. Yayın, şehrin tarihi çarşısı, kültür ve sanat mekanları, bağrotaları, güzel plajları ve antik kalıntılarıyla seyahat severlerde bölgeyi ziyaret etme isteği uyandırdığına da işaret ediyor. Lonely Planet, her yıl Haziran-Temmuz tarihleri arasında düzenlenen ve Smyrna Agorası gibi şehrin eşsiz mekanlarına çeşitli konser ve dans gösterileriyle hareketlilik katan Uluslararası İzmir Festivali’ne de dikkat çekiyor. Yayın, aynı zamanda İzmir’in bağ rotalarından biri olan Urla’da, yerel şarapların deneyimlemesini deöneriyor.

İzmir’de keşfedilecek çok şey var

Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olsa da İzmir, sakinlerine daima sayfiye hayatı sunmayı başaran, iyi yaşamın kaynağı bir şehir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Efes Antik Kenti ve çevresiyle her yıl milyonlarca turistin uğrak noktası olan şehir, Lonely Planet’in de dikkat çektiği üzere belki de “henüz tam anlamıyla keşfedilebilmiş değil”. Çünkü bu şehir, geniş bir körfez boyunca uzanan neredeyse iki kilometrelik harika sahil şeridi Kordon Boyu’ndan canlı Kemeraltı Çarşısı’na kadar pek çok noktasıyla hayatın tadını çıkarmak için kurgulanmış gibi. İzmir’i bu derece karşı konulmaz yapan özelliklerinden biri de şehrin olağanüstü konumu ve göz alıcı sahil kasabaları ile plajlara olan kolay erişimi. İzmir’in Batı kıyılarını çevreleyen Foça’dan Urla’ya, Karaburun’dan Çeşme Yarımadası’na kadar pek çok belde, bu şehrin en gözde kıyı yerleşimleri. Bağları ve Türk şaraplarıyla öne çıkan Urla’da tarladan sofraya uzanan restoranlarda iyi yemekle buluşabileceğiniz gibi Çeşme Yarımadası’nın kalbi Alaçatı’da Ege otları ile deniz ürünlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik İzmir, bu yıldan itibaren Michelin Haritası’nda da yer alarak üst düzey bir yeme-içme deneyimi sunduğunu da ispatlamış durumda.

Anadolu’nun Hazineleri

İzmir’in antik hazineleri içinse yönünüzü hem Bergama’ya hem de Selçuk’a çevirebilirsiniz. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde  yer alan ve antik dönemin en büyük ikinci kütüphanesine de ev sahipliği yapan Bergama Antik Kenti’nde, geçmişi prehistorik dönemlere kadar uzanan bölgenin tarihine bir yolculuk yapabilirsiniz. Selçuk’ta ise tarihte “Dünyanın Yedi Harikası”ndan biri sayılan Artemis Tapınağı’nın kalıntılarını, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Efes Antik Kenti ile St. John Bazilikası ve Meryem Ana Evi de dahil, Antik Çağ’a hayat veren görkemli yerleşim alanlarını keşfedebilirsiniz. Burada,Selçuk’un tepelerinde dağların arasında yeşil bir yamaç üzerine kurulan ve geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün “2023 Dünyanın En İyi Turizm Köyleri” Listesi’ne giren; şaraplarıyla ünlü Şirince’yi de görülecekler listenize ekleyebilirsiniz.

Güzel İzmir, tarih meraklıları için olduğu kadar kültür sanat tutkunları için de oldukça çekici bir destinasyon. Şehir hem geleneksel hem de çağdaş sanata ev sahipliği yapan galeri ve müzelerinin yanı sıra her türden ilgi alanına hitap eden etkinlikleriyle de dikkat çekici.Geçmişi 19. yüzyılın sonlarına dek uzanan Alsancak Tekel Fabrikası’nın aslına uygun restore edilmesinin ardından açılan İzmir Kültür Sanat Fabrikası, kentin yeni cazibe merkezikonumunda. İzmir Kültür Sanat Fabrikası, aynı zamanda şehrin en önemli etkinliği olan Efes Kültür Yolu Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin en bisiklet dostu şehirlerinden biri olarak, EuroVelo 8 – Akdeniz Rotası’na Türkiye’den seçilen ilk şehir olan İzmir, sahip olduğu bisiklet rotaları ve “Bisiklet Dostu” sertifikalı otelleriyle ise bölgeyi iki teker üzerinde keşfetmek isteyenler için de ideal bir destinasyon.