TGA BÜLTEN ARALIK 2021

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Aralık ayı boyunca İstanbul is the New Cool ve Coming Soon reklam kampanyaları 20 ayrı ülkede yayınlandı ve 9007 GRP elde etti. Dijital kampanyalarda ise 4 ayrı tanıtım filmi, 86 ayrı ülkede yayınlanırken, toplam 1.3 milyar gösterime ulaştı. Goturkiye web sitesini Aralık ayında yaklaşık 10.1 milyon tekil ziyaretçi ziyaret etti.

Etkinlik ve Organizasyonlar

Aralık ayında Türkiye’nin 11 şehrinde organize edilen 10 etkinlikte TGA tarafından dünyanın 22 ayrı ülkesinden davet edilen 46’sı basın mensubu, 9’u influencer olmak üzere toplam 216 kişi ağırlandı. Bu ağırlamalar sonucu yapılan paylaşımlarda toplam 10 milyon erişim elde edildi. Aralık ayı boyunca yapılan 10 etkinlik içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

Hz. Mevlâna, Şeb-i Arus törenleriyle anıldı
Türk ve İslam âleminin büyük mutasavvıfı ve mütefekkiri, tasavvuf şairi Hz. Mevlâna Celâleddin-i Rumî, vefatının 748’inci yıl dönümünde Şeb-i Arus (Düğün Gecesi) törenleriyle Konya’da anıldı. Bu yıl 84’üncüsü düzenlenen törenlerin kapanışına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı. Öte yandan Şeb-i Arus törenlerine TGA tarafından davet edilen 12 ülkeden 22 basın mensubu hem törenleri takip etti hem de Konya destinasyonunu yakından tanıma fırsatı elde etti.
Erzurum, influencer ve gazeteci gruplarını ağırladı
Erzurum ve çevresindeki kış sporlarını tanıtmak amacıyla 9-13 Aralık tarihleri arasında bir influencer etkinliği düzenlendi. Üç gün boyunca bir çok farklı kış turizmi ürününü deneyimleyen ve 4 ayrı ülkeden gelen toplam 9 kişilik influencer grubu, aynı zamanda Erzurum’un tarihi ve kültürel alanlarına geziler yaparak birçok tanıtıcı içerik ürettiler. Öte yandan yine Erzurum destinasyonunun tanıtımını yapmak amacıyla Ukrayna’dan gelen 10 kişilik basın grubu da 17-21 Aralık tarihleri arasında yine TGA tarafından ağırlandı.

İspanyol TV2 kanalı Türkiye’deki kültür rotalarını anlatacak

İspanyol TV2 kanalında yayınlanan “Arqueomania” isimli program için gelen ve TGA tarafından ağırlanan 5 kişilik ekip İstanbul, Şanlıurfa, Malatya, Konya ve Antalya’da çekimler gerçekleştirdi. Bu çekimler kapsamında bu 5 şehirde bulunan kültür rotalarının ve bölgedeki yerel deneyimlerin tanıtımı yapıldı.

Güneydoğu destinasyonları Balkan pazarına tanıtıldı

Şanlıurfa, Gaziantep ve Mardin destinasyonlarını ve bu bölgelerdeki otelleri tanıtmak amacıyla TGA tarafından 8-12 Aralık tarihleri arasında bir “Fam Trip” etkinliği düzenlendi. Makedonya ve Kosova’dan gelen 14 kişilik tur operatör grubu söz konusu etkinlik kapsamında, Şanlıurfa, Gaziantep ve Mardin destinasyonlarının Balkan pazarındaki tanıtımını kuvvetlendirmek için satış potansiyeli yüksek otellere tanıtım gezileri yaptılar ve aynı zamanda şehirlerdeki tarihi ve kültürel alanlarını gezdiler.

Michel Camilo’dan Ankara’da çifte konser

Grammy ödüllü, dünyaca ünlü piyanist ve caz sanatçısı Michel Camilo, Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Binası’nda iki ayrı konser gerçekleştirdi. TGA tarafından organize edilen program çerçevesinde Michel Camilo’nun yanı sıra, konuk sanatçı Manu Gonzalez’in de içinde olduğu toplam 7 kişilik ABD’li ve İspanyol ekip Ankara’da ağırlandı.

Antalya’ya İngiliz ilgisi devam ediyor

10 kişilik İngiliz tur operatörü grubu, 2-5 Aralık tarihleri arasında Antalya’da ağırlandı. TGA tarafından davet edilen ve davet kapsamında ağırlanan grup, İngiltere pazarında satış potansiyeli yüksek otellere tanıtım gezileri yaparken aynı zamanda da bölgenin tarihi ve kültürel alanlarını gezdiler. Bu organizasyonla Antalya bölgesinin İngiltere pazarındaki tanıtımının artırılması amaçlandı.

Türkiye’deki bisiklet rotalarına Alman tescili

Türkiye’nin bisiklet rotalarını deneyimlemek ve bisiklet dostu otel sertifika sürecini gözlemlemek amacıyla TGA’nın organizasyonu ile gelen Almanya Bisiklet Federasyonu’ndan MTB milli takım antrenörleri, Kapadokya ve Alanya destinasyonlarında bulunan bisiklet rotalarımızı tescilledi. Bu rotaları BDR resmi sayfalarından ve sosyal medya hesaplarından da tanıtan Almanya Bisiklet Federasyonu (BDR), bu süreçte bisiklet dostu otellere ek olarak BDR tescilli otel sertifikası da verecek.

TGA’dan kadın voleyboluna destek

15-19 Aralık 2021 tarihlerinde Ankara’da gerçekleşen FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda Brezilya, İtalya, Kazakistan ve Türkiye’den şampiyon takımlar sahne aldı. Organizasyonda Goturkiye.com logomuz saha kenarındaki led ekranlarda ve flash alanlarında yerini aldı. Aynı zamanda TGA tarafından hazırlanan Türkiye tanıtım filmleri turnuva boyunca dev küp ekranda yayınlanarak geniş kitlelere ulaştırıldı.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

TGA, Dünya Turizm Örgütü yönetim kurulunda

Birleşmiş Milletler’in turizm alanında faaliyet gösteren uluslararası uzman kuruluşu Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ), 2022-2025 döneminin Afiliye Üyeler Yönetim Kurulu üyelerini belirledi. BMDTÖ Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, seçimler kapsamında Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nı (TGA) Afiliye Üyeler Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlendirdi. Afiliye Üyeler Yönetim Kurulu’nun 2022-2025 döneminde, TGA’yı Turizm Operasyonları ve Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu temsil edecek.

TGA’ya Güvenli ve Sürdürülebilir Turizm Ödülü

TGA’nın da destekçileri arasında bulunduğu İstanbul Ekonomi Zirvesi, “Yeşil Ekonomi” konseptiyle bu yıl beşinci kez düzenlendi. İstanbul Ekonomi Zirvesi kapsamında verilen Güvenli ve Sürdürülebilir Turizm Ödülü’ne ise TGA layık görüldü. TGA adına ödülü Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu, Devlet eski Bakanı Kürşad Tüzmen’in elinden aldı.

Türkiye lüks turizm fuarında yerini aldı

Lüks turizmin dünyadaki en önemli etkinliklerinden biri olan International Luxury Travel Market (ILTM Fuarı), Fransa’nın Cannes şehrinde 6-9 Aralık tarihleri arasında gerçekleşti. Fuarda yer alan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TGA tarafından hazırlanan Türkiye pavilyonu yoğun ilgi çekerken, fuara katılan Türk firmaları diğer katılımcılarla başarılı görüşmeler gerçekleştirdi.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

7 ilde kurul toplantıları düzenlendi

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen, İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Tanıtım ve Geliştirme Kurulu İş Birliği Protokolü imza sürecini tamamlayan; Gümüşhane, Rize, Van, Malatya, Muğla, Antalya ve Düzce illeri ile İTGP Tanıtım ve 1. Kurul Toplantıları gerçekleştirildi. Buna ilave olarak Isparta ve Balıkesir illerinde ise 2. Kurul Toplantıları gerçekleştirilirken, Balıkesir, Çanakkale ve Bolu illerinde ise iş takip temas toplantıları düzenlendi.

TGA’nın il eğitimlerine 400 kişi katıldı

TGA tarafından düzenlenen “İl Eğitimleri” kapsamında Adana, Isparta, Bolu, Ordu, Konya, Erzurum, Kars, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Muş ve Batman illeri ve il kurul listesinde yer alan paydaşlara özel; “Destinasyon Pazarlaması”, “Konumlandırma”, “Turizmde Sürdürülebilirlik”, “İl Anketleri ve Rekabet”, “Gastronomi Destinasyonu Olmak”, “Rota Oluşturma”, “Sosyal Medya”, “Kültürel Diplomasi Açısından Bizim Aeneas”, “Çağdaş Dünyada Müzeler Neyi Değiştirebilir?” konu başlıklarında 9 profesyonel eğitim toplam 400 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

İllerin yeni Instagram hesapları faaliyete geçti

“Tanıtım ve Geliştirme Kurulu İş birliği Protokolü” nün ilgili maddeleri kapsamında, yurt içi @gezsen ve yurtdışı @go çatısı altında Adana, Trakya, Ordu, Bolu, Erzurum, Kars ve Isparta Instagram hesapları hedef kitleye yönelik içeriklerle Aralık ayında faaliyete geçti. Öte yandan “İller Marka” çalışması kapsamında, Global Distribution System olarak da adlandırılan ve dinamik veri bankalarından bir tanesi olan Amadeus ile yapılan dijital reklam kampanyası kapsamında Aralık ayında B2C’de yaklaşık 17 milyon görüntülenme gerçekleşirken, B2B’de reklam gösterilen acentelerden yaklaşık 80 bin satış elde edildi.

TGA’yı ve faaliyetlerini Twitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

Twitter adresimiz: @TGAjansi