TGA BÜLTEN ARALIK 2022

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Aralık ayı dijital gösterimi 2 milyar oldu

Aralık ayında Turkish Riviera 2, Coming Soon , Naturally Türkiye ve İstanbul is the New Cool devam filmleri olan Shopping in İstanbul is the New Cool, Taste in İstanbul is the New Cool, Art in İstanbul is the New Cool, 200’den fazla ülkede TV’lerde yayınlandı. Dijital mecralarda ise toplam 13 reklam filmi 200’den fazla ülkede yayınlandı ve 2 milyar gösterime ulaştı.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Aralık ayında toplam 367 kişiyi ağırladı

Aralık ayında Türkiye’nin 21 farklı şehrinde organize edilen 30 etkinlikte, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından dünyanın 38 ayrı ülkesinden 346’sı basın mensubu, influencer ve kanaat önderi, 21’i de tur operatörü olmak üzere toplam 367 kişi ağırlandı. Aralık ayı boyunca yapılan etkinlikler ve ağırlamalar içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

Batı Karadeniz, Türki Cumhuriyetler’den gelen gazetecileri doğasıyla karşıladı
TGA’nın davetiyle Azerbaycan ve Özbekistan’dan Türkiye’ye gelen gazeteciler 28 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında Batı Karadeniz’de ağırlandı. Bolu, Karabük, Kastamonu ve İstanbul’da farklı noktaları kapsayacak şekilde hazırlanan davet programıyla konuk gazeteciler, bölgenin doğal, tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret ettiler.
Yabancı basın mensupları Türkiye’de sağlık turizmini deneyimledi
TGA, Türkiye’ye davet ettiği gazetecileri, spa ve wellness temalı programla termal tesisler ve sağlık kulüplerinde ağırladı. İlk olarak 28 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında İsveç, Norveç ve Danimarka’dan gelen gazeteci grubu İstanbul ve Sakarya’da konuk edildi. Özbekistan, Kırgızistan ve Suudi Arabistan’dan gelen ikinci basın mensubu grubu ise 19-22 Aralık tarihleri arasında İstanbul, Sakarya ve Yalova’da ağırlandı. Programlar dahilinde birbirinden farklı sağlık aktivitelerine katılan gazeteciler; konakladıkları tesislerin bulunduğu bölgelerin sakin ve yeşil doğasının tadını da çıkardılar.
İtalyan tur operatörleri Şanlıurfa, Adıyaman ve Gaziantep’i her yönüyle keşfetti
TGA, İtalya’nın önde gelen tur operatörlerini 28 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Güneydoğu Anadolu’da ağırladı. Davetli tur operatörleri kendilerine özel hazırlanan program kapsamında Şanlıurfa, Adıyaman ve Gaziantep’te tarihi, doğal ve kültürel farklı birçok yeri gezdiler. Konuklar aynı zamanda Güneydoğu Anadolu mutfağının birbirinden ünlü lezzetilerini de deneyimlediler.
Doğu Avrupalı gazeteciler, İç Anadolu şehirlerinde birbirinden farklı deneyimler yaşadı
28 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Avrupalı basın mensupları Ankara, Çankırı ve Kırıkkale’de konuk edildiler. Davete Sırbistan, Bosna Hersek, Romanya ve Bulgaristan’dan katılan konuk gazeteciler, hazırlanan ağırlama programı kapsamında her kentin birbirinden farklı yönlerini deneyimlediler. Ankara’da şehrin önemli müzelerini ziyaret eden konuklar, Çankırı’da Tuz Mağarası ve Çankırı Kalesi’ni gördükten sonra programın son durağı olan Kırıkkale’de Macera Parkı ve Peribacaları’nın yanı sıra tarihi çarşıyı da gezdiler.
Bollywood sineması çekim yeri keşifleri için İstanbul ve Antalya’yı gezdi
TGA, Sinema Genel Müdürlüğü iş birliğiyle Hindistan Bollywood sinemasının önemli prodüksiyon şirketlerinin üst düzey yöneticilerini Türkiye’ye davet etti. 2-7 Aralık tarihlerinde İstanbul ve Antalya’da ağırlanan davetliler, dizi ve film çekimleri için uygun olan alanları ziyaret ettiler. Konuklara yetkililer tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen çekimlerde dikkat edilmesi gerekenler ve alınması gereken izinler gibi farklı konularda bilgi de verildi.
Uzakdoğulu influencerların Türkiye’deki günleri yakından takip edildi
Japonya ve Güney Kore’nin sosyal medyada etkin isimleri, 4-9 Aralık tarihleri arasında TGA’nın ev sahipliğinde Mardin ve İstanbul’da ağırlandı. Her iki şehrin özellikle tarihi ve kültürel zenginlikleri ile gastronomi değerlerini öne çıkarmak üzere hazırlanan ağırlama programı kapsamında konuk influencerlar farklı birçok mekanı ziyaret ederken, Türk mutfağının birbirinden lezzetli örneklerini de deneyimledi.
Letonyalı tur operatörleri Doğu Anadolu ve Karadeniz rotasını deneyimledi
TGA’nın davetiyle Türkiye’ye gelen Letonya’nın önemli tur operatörleri, 7–15 Aralık tarihlerinde Karadeniz ve Doğu Anadolu şehirlerinde ağırlandı. Her iki bölgenin turistik açıdan sahip olduğu potansiyeli bire bir deneyimleyebilmeleri için hazırlanan program kapsamında konuklar, Trabzon, Rize ve Erzurum’un doğal, tarihi ve kültürel birçok mekanlarını ziyaret ettiler ve çeşitli aktivitelere katıldılar. Davetli grup program boyunca konuk edildikleri kentlerde Karadeniz ve Anadolu mutfağının birbirinden özel yemeklerinin tadına da baktılar.

ABD’li ve İngiliz gazeteciler Kayseri ve Nevşehir’in kayak pistlerindeydi

TGA, ABD ve İngiltere’den Türkiye’ye davet ettiği basın mensuplarını kış sporları merkezlerinde konuk etti. 11-17 Aralık tarihleri arasında Kayseri ve Nevşehir çevresindeki modern tesislerde özel bir program kapsamında ağırlanan konuk gazeteciler pistlerde bazı kış sporlarını deneyimlerken; çeşitli kış aktivitelerine de katıldılar. Gazeteciler Türkiye seyahatleri sırasında aynı zamanda Kayseri ve Nevşehir’in tarihi ve doğal birçok mekanını da ziyaret ettiler.

Mozaik Rotası’ndaki Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa, Avrupalı gazetecilere ev sahipliği yaptı

İspanya, Fransa, Portekiz, Yunanistan ve Moldova’dan TGA’nın daveti kapsamında Türkiye’ye gelen basın mensubu grubu, 12–16 Aralık tarihlerinde Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa’da ağırlandılar. Konuk gazeteciler Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yerli ve yabancı turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği mozaik müzeleri başta olmak üzere, tarihi ve kültürel birçok mekanını ziyaret ettiler. Program kapsamında Hatay, Zeugma ve Hapellibahçe Mozaik Müzeleri’nde sergilenen nadide koleksiyonları inceleyen konuk gazeteciler, aynı zamanda 2018’den bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’yi de gördüler.

İstanbul, yabancı gazeteci ve influencerları moda ve kültür zenginlikleriyle karşıladı

TGA, ‘Iconic İstanbul’ temasıyla ABD, İtalya ve Fransa’dan Türkiye’ye davet ettiği basın mensupları ve influencerları moda, kültür-sanat ve gastronomi odaklı bir programla ağırladı. 12-17 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da ağırlanan 14 kişilik davetli grup, İstanbul’un tarihi ve modern yüzünü gösteren birçok farklı mekanını ziyaret etti; kültür sanattan, moda ve gastronomiye kadar İstanbul’a özgü birçok deneyim yaşadı. Konuk gazeteci ve influencerlar İstanbul ziyaretlerinde, alanının en başarılı moda tasarımcılarıyla bire bir görüşmeler de yaptılar.

Avrupalı basın mensupları UNESCO Dünya Mirası’nın izinde Anadolu’yu gezdi

TGA, 13-17 Aralık tarihlerinde Romanya, Sırbistan ve Bulgaristan’dan Türkiye’ye davet ettiği basın mensubu grubunu ‘UNESCO Dünya Mirası Rotası’nda ağırladı. Program kapsamında gazeteciler, Kayseri, Yozgat, Kırşehir ile Nevşehir’de UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan alanları ziyaret ettiler. Davetli basın grubu Türkiye seyahatlerinde sadece ülkemiz için değil; dünya medeniyeti ve tarihi açısından da önemli değere sahip olan alanlarda bilgi aldılar.

Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Töreni’ne dünya basınından yoğun ilgi

TGA, Konya’da düzenlenen Hz. Mevlâna’nın 749. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında, 31 kişilik bir basın ve influencer grubunu Türkiye’ye davet etti. 15-19 Aralık tarihleri arasında Konya’daki törenlere katılan ve aralarında İsrail, Fransa, İtalya, Almanya, Azerbaycan, Özbekistan, Sırbistan, Japonya, Endonezya ve Dubai gibi farklı ülkelerden gelen davetlilerin bulunduğu grup, ağırlama süresince çeşitli etkinliklere katılırken; Konya’nın tarihi ve kültürel birçok mekanını da ziyaret etti.

Avrupalı influencerlar Kayseri’de kış sporlarının tadını çıkardı

TGA, Avrupa’nın sosyal medyada yakından takip edilen isimlerini Anadolu’da kış sporları deneyimi yaşatmak üzere Türkiye’ye davet etti. 16-19 Aralık tarihlerinde ağırlanan ve programa İspanya, Fransa, Polonya, Almanya, İngiltere, Romanya, Bulgaristan, Danimarka ve Sırbistan’dan katılan 28 kişilik ifluencer grubu; Kayseri’de kayaktan paraglading’e kadar birbirinden faklı birçok kış sporu ile aktiviteyi deneyimlediler. Seyahat programında yer alan İstanbul’da da ağırlanan konuklar, konakladıkları her iki kentin tarihi ve kültürel açıdan önemli mekanlarını da ziyaret ettiler. Türkiye seyahatleri boyunca birbirinden farklı içerikler üreten influencerlar, sosyal medya hesapları üzerinden bu içerikleri takipçileriyle paylaştılar.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabı Barselona Üniversitesi Kütüphanesi’nde

TGA, 30 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında İspanya Barselona’da Culinary Institute of America ve Barselona Üniversitesi işbirliğiyle üçüncüsü düzenlenen ‘Tomorrow Tastes Mediterranean Konferansı’ndaydı. Bu yıl
‘Biyoçeşitlilik, Sağlık ve Akdeniz Mutfağı’ teması ile gerçekleşen konferansta, Barselona Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Gastronomi Bölümü’nün kütüphanesine, Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabı hediye edildi. TGA yetkilileri etkinlik süresince, Culinary Institue of America ile gelecekteki iş birliklerine yönelik çeşitli görüşmeler de yaptı.

Türkiye’nin turizmdeki sürdürülebilirlik yaklaşımları IBTM World Fuarı 2022’de anlatıldı

Toplantı ve etkinlik sektörünün (MICE) dünyadaki en önemli buluşma noktalarından olan IBTM World Fuarı, 29 Kasım – 1 Aralık 2022 tarihleri arasında İspanya’nın Barselona şehrinde yapıldı. Fuar boyunca IBTM World’deki Türkiye tanıtım alanında ziyaretçilere ülkemizin toplantı ve etkinlik turizmindeki yeri ve önemi bire bir anlatırırken; aynı zamanda MICE sektörünün ve Türkiye’nin uygulamaya aldığı sürdürülebilir yaklaşımlar hakkında bilgiler de verildi.

TGA, sektördeki önemli gelişmeleri Sürdürülebilir Turizm Zirvesi’nde katılımcılarla paylaştı

TGA, 2-3 Aralık tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen ve turizm sektörü, akademi dünyası ile sektör derneklerinin önde gelen isimlerinin bir araya geldiği 2. Sürdürülebilir Turizm Zirvesi’ne katıldı. TGA, uluslararası destinasyon temsilcilerinin de panelist olduğu “Sürdürülebilir Destinasyon Yönetimi” ve “Turizm İşletmelerinde Sürdürülebilirlik Uygulamaları” panellerinde katılımcılara Türkiye’nin sürdürülebilir turizm yaklaşımları ile turizm işletmeleri özelindeki sürdürülebilirlik çalışmaları konusunda yaşanan gelişmeleri ve yenilikleri aktardı.

ILTM Cannes’da Türkiye’nin lüks turizm sektöründeki yeri konusunda bilgi verildi
Her yıl Fransa’da düzenlenen ve dünya lüks turizm sektörünün bir araya geldiği platformlardan olan ILTM (International Luxury Travel Market) Cannes Fuarı, katılımcılarını bu yıl 6-8 Aralık 2022 tarihleri arasında ağırladı. Fuar boyunca, Türkiye tanıtım alanında ziyaretçilere, ülkemizin özellikle lüks turizm alanında sunduğu ayrıcalıklar ve bu alanda sahip olduğu potansiyel ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı.
Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı’, İstanbul Altın Değerler Töreni’nde ödül aldı
TGA, 8-9 Aralık tarihlerinde bu yıl “Küresel Değer Zincirleri” temasıyla altıncısı düzenlenen İstanbul Ekonomi Zirvesi’nde, ‘Sürdürülebilir Turizm’ panelinin ev sahipliğini yaptı. TGA yetkilileri panelde yaptıkları konuşmalarda Türk ve uluslararası katılımcılara, Türkiye’nin sürdürülebilir turizm çalışmaları ile Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı hakkında detaylı bilgi verdiler. Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı ise zirve kapsamında düzenlenen “İstanbul Altın Değerler” ödül töreninde “Sürdürülebilir Turizmde Öncülük” ödülüne layık bulundu.
TGA, UNWTO Dünya Gastronomi Turizmi Forumu’ndaydı
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Basque Culinary Center (Basque Mutfak Kültürü Merkezi/BCC) işbirliğiyle gerçekleşen Gastronomi Turizmi Dünya Forumu’nun yedincisi, bu sene 12-15 Aralık tarihlerinde Nara, Japonya’da düzenlendi. TGA’nın da katılımcıları arasında olduğu bu önemli forumda Nara Valisi Shogo Arai’ye, ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabı hediye edildi. Forum boyunca dünyanın farklı ülkelerinden gelen katılımcılarla çeşitli toplantılarla birlikte iş geliştirme görüşmeleri de yapıldı.
Antalya, GSTC 2023 Sürdürülebilir Turizm Konferansı’na ev sahipliği yapacak
12-15 Aralık’ta İspanya’nın Sevilla kentinde düzenlenen ‘2022 GSTC Sürdürülebilir Turizm Konferansı’na katılan TGA, özel bir panelde konferans katılımcılarına ‘Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı’ ve Türkiye’nin sürdürülebilir turizm çalışmaları hakkında bilgi verdi. TGA konferansta aynı zamanda, Antalya’nın ‘GSTC 2023 Sürdürülebilir Turizm Konferansı’na ev sahipliği yapacağını da duyurdu.
Avrupa, Ortadoğu ile Afrika’nın önemli düğün organizatörleri ve medya mensupları Türkiye’deydi
TGA, 12-17 Aralık 2022 tarihleri arasında Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, İsrail, Lübnan ile Mısır’ın önemli düğün planlamacıları ile düğün yazarlarını Türkiye’ye davet etti. İstanbul ve Kapadokya’da ağırlanan konuk gruba, düğün organizasyonlarında kullanılabilecek olan birbirinden özel etkinlik mekanları gezdirildi; daha önce yapılmış olan organizasyonlardan örnekler sunuldu ve Türkiye’nin destinasyon düğünlerindeki avantaj ile ayrıcalıklarından da bahsedildi.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

İllerde yapılan il kurulu toplantı sayısı 324’e yükseldi

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Siirt, Şırnak, Kastamonu, Sinop, Karabük 3., Kahramanmaraş, Şanlıurfa 4., Burdur, Kars, Denizli, Muğla, Mardin, Sivas 5., Malatya 6., Sakarya 7., Nevşehir ise hem 7 hem de 8. kurul toplantılarını gerçekleştirdi. İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Aralık ayı ile birlikte toplam 324 toplantı gerçekleştirdi.