TGA BÜLTEN EYLÜL 2023

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Eylül ayı dijital gösterimi 666 milyon oldu

Eylül ayında Turkaegean 2, Turkish Riviera, Kapadokya, Karadeniz ve İstanbul is the New Cool 3 filmleri toplam 200’den fazla ülkede TV’lerde yayınlandı. Dijital mecralarda ise toplam 5 reklam filmi 200’den fazla ülkede yayınlandı ve 666 milyon gösterime ulaştı.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Eylül ayında toplam 442 kişiyi ağırladı

Eylül ayında Türkiye’nin 31 farklı şehrinde organize edilen 45 etkinlikte, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından dünyanın 44 ayrı ülkesinden 353’ü basın mensubu, influencer ve kanaat önderi, 89’u da tur operatörü olmak üzere toplam 442 kişi ağırlandı. Eylül ayı boyunca yapılan etkinlikler ve ağırlamalar içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

Macar gazeteciler Ege’yi, İzmir ve Aydın deneyimleriyle keşfettiler
TGA, Macaristan’ın önde gelen yayınlarından gazetecileri 30 Ağustos–4 Eylül tarihlerinde Türkiye’de konuk etti. Ege bölgesinin özellikle tarihi ve kültürel mirasları ile turistik güzelliklerine odaklanan bir programla ağırlanan gazeteciler, İzmir ve Aydın’ı ziyaret ettiler. Program kapsamında Macar gazeteci grubu, Efes Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Şirince Köyü ve Kuşadası’nda gezdi. Ege mutfağının en seçkin lezzetleri de yine ağırlama boyunca konuk gruba deneyimletildi.
Yabancı basın mensupları MXGP Motokros Şampiyonası heyecanını Afyonkarahisar’da yaşadı
TGA, bu yıl Afyonkarahisar’da 2–3 Eylül 2023’de gerçekleşen Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) Türkiye etabına Avrupalı gazetecileri davet etti. Polonya, Hollanda, Yunanistan ve Romanya’dan gelen gazeteciler, şampiyonaya entegre edilen özel bir programla sadece yarışlarda sporcuların hız dolu performanslarını izlemekle kalmadı; Afyonkarahisar ve Ankara’nın doğal, tarihi ve kültürel farklı birçok mekanını da ziyaret ettiler. Program kapsamında gazeteciler yerel deneyimlerin ön planda tutulduğu aktivitelere de katıldılar.
Avrupalı motor sporları gazetecileri TransAnatolia Rallisi için Türkiye’deydi
Avrupalı gazeteciler, bu yıl 2-9 Eylül tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümüne özel bir rotayla düzenlenen TransAnatolia Rally Raid Yarışları’nı takip ettiler. TGA’nın davetlisi olarak Romanya, Yunanistan ve Portekiz’den gelen ve motor sporları haberleri hazırlayan gazeteciler, 1-5 Eylül tarihlerinde Samsun, Tokat, Amasya ve Sivas’ta konuk edildiler. Kendileri için hazırlanan özel bir programla gazeteciler hem dünyanın en zorlu rallilerinden olan TransAnatolia’nın heyecan dolu etaplarını yakından takip ettiler hem de ağırlandıkları her şehrin tarihi, turistik ve önemli yerlerini gezdiler.
Kapadokya en güzel görüntüleriyle Schön! dergisi sayfalarında
Sunduğu zengin içeriğiyle Almanya’da önemli bir okuyucu kitlesine sahip olan moda ve yaşam dergisi Schön! yeni sayısının çekimlerini Türkiye’de yaptı. Alman derginin çekim ekibi, moda sayfalarında yayınlanmak üzere 6-7 Eylül tarihlerinde Nevşehir Kapadokya’da peri bacaları başta olmak üzere bölgenin birçok göz alıcı noktasında birbirinden güzel karelerden oluşan bir çekim çalışması gerçekleştirdi.
Avrupalı influencerlar Troya Kültür Yolu Festivali için Çanakkale’ye geldi
TGA, Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında düzenlenen Troya Kültür Yolu Festivali için Avrupa’nın sosyal medyadaki etkin isimlerini Türkiye’de ağırlandı. 9–13 Eylül tarihlerinde gerçekleşen ağırlamaya İspanya, Polonya, Sırbistan, Bulgaristan, Fransa ve Bosna Hersek’ten katılan 13 kişilik influencer grubu, Çanakkale’nin tarihi ve turistik birçok yerini ziyaret ederken; festival kapsamında gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerde yer aldı. Konuk influencerlar, Türkiye’nin en önemli turistik bölgelerinden olan Çanakkale’de yaşadıkları her türlü yerel deneyimi, paylaşım ve hikayeleriyle sosyal medya hesaplarına taşıdılar.
Troya Belgesi Fransız Arte TV’de izleyici ile buluşuyor
İzleyicilerine belgeseller, filmler, diziler, konser ve gösterileri kapsayan zengin bir yayın içeriğiyle seslenen Fransız Arte TV, bir belgesel çekimi gerçekleştirmek üzere Türkiye’ye geldi. Troya Belgeseli çekimleri için 9–14 Eylül tarihlerinde Çanakkale’de bulunan çekim ekibi, kazı alanlarında oldukça detaylı çekimler yaptı. Ekip aynı zamanda kazı çalışmalarını yürüten yetkililerle de geniş kapsamlı röportajlar gerçekleştirdi. TV ekibi bu görüşmelerde bölgenin geçmişine ek olarak kazı çalışmalarında yaşanan gelişmeler konusunda da bilgiler aldı.
Kuzey Avrupalı influencerlar Ege deneyimlerini takipçileriyle paylaştı
TGA, gastronomi odaklı bir ağırlama programı kapsamında Kuzey Avrupa’nın sosyal medyada yakından takip edilen isimlerini Türkiye’ye davet etti. Programa 12–16 Eylül tarihlerinde İsveç, Norveç ve Danimarka’dan katılan konuk grup, Ege’nin incisi İzmir’de ağırlandı. Özellikle Ege mutfağının en güzel tariflerini öne çıkaran program kapsamında konuk influencerlar, birbirinden lezzetli Türk yemeklerini deneyimlediler. İnfluencerlar aynı zamanda İzmir’in tarihi ve turistik sembolik mekanlarını da ziyaret ettiler. Türkiye’de geçirdikleri süre boyunca, yaşadıkları yerel deneyimlerin yanı sıra tadına baktıkları Türk ve Ege lezzetlerini de hazırladıkları çeşitli içeriklerle takipçileriyle paylaştılar.
Hollanda ve Finlandiyalı gazeteciler Türkiye’nin golf tesislerini deneyimledi
TGA, Türkiye’nin sunduğu golf olanaklarını tanıtmak üzere oluşturulan özel konseptli bir programa Hollanda ve Finlandiyalı basın mensuplarını davet etti. Konuk gazeteciler 12-16 Eylül tarihlerinde Antalya’da gerçekleşen etkinlikte, Türkiye’nin bu sporun tutkunlarına sunduğu olanakları deneyimlemek üzere golf sahalarını gezdiler. Gazeteciler gezdikleri tesisler ve Türkiye’nin golf turizmi konusunda ayrıntılı şekilde bilgilendirilirken, Antalya’daki sahalarda golf de oynadılar. Gazeteciler aynı zamanda Antalya’nın tarihi ve turistik mekanlarını da ziyaret ettiler.
Gaziantep yabancı basın mensuplarını konuk etti
Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında 16–24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen GastroANTEP Kültür Yolu Festivali’ne yabancı gazeteciler de davet edildi. Festival kapsamındaki basın ağırlamasına Tunus ve Mısır’dan katılan gazeteciler 18–21 Eylül tarihlerinde Gaziantep’te ağırlandı. Festival programında yer alan kültür–sanat etkinliklerine katılarak sanat dolu saatler geçiren konuk gazeteciler, Gaziantep’in önemli tarihi ve turistik birçok mekan, müze ve sergi alanlarını da gezdiler. Konuk gazeteciler, Antep mutfağının benzersiz lezzetiyle ünlü birçok tarifini deneyimleme imkanını da buldular.
Başkent Ankara Avrupa’dan gelen gazetecileri festivaliyle karşıladı
TGA’nın davetiyle İspanya, Romanya ve İngiltere’den gelen basın mensupları, Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında başkent Ankara’da ağırlandı. Hazırlanan programı kapsamında 21–25 Eylül tarihlerinde konuk edilen gazeteci grubu, Ankara’nın tarihi, kültürel ve turistik değerlerini gördüler. Ankara’da çeşitli tarihi yapı ve müzeleri ziyaret eden konuk gazeteciler, Başkent Kültür Yolu Festivali’nin çeşitli etkinlikleri ile CSO Ada’da gerçekleşen bazı konserlere de katıldılar.

Rota Ağırlamaları

Yabancı gazeteciler Aeneas Rotası’nı keşfetti
TGA, Kuzey Ege’deki tarihi zenginliği deneyimletmek üzere hazırladığı özel bir rotaya yabancı gazetecileri davet etti. 12–16 Eylül tarihlerinde gerçekleşen ve Çanakkale’den başlayıp Balıkesir’de sonlanan Aeneas Rotası etkinliğine İtalya, İspanya, Polonya, Fransa ve Tunus’tan 10 kişilik bir gazeteci grubu katıldı. Rotaya katılan gazeteciler program kapsamında Truva Antik Kenti ve Müzesi, Dardanos, Alexandreia Troas, Apollon Smintheion, Assos Antik Kenti ve Antandros kazı alanlarını ziyaret ettiler. Etkinlik boyunca basın mensuplarına yetkililer tarafından detaylı bilgilendirmeler de yapıldı.

Kampanya Ağırlamaları

Kuzey Avrupalı influencerlar Turkish Riviera’yı deneyimledi
TGA, Turkish Black Sea kampanyasını destekleyecek özel bir etkinliğine Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden medya mensuplarını davet etti. Karadeniz’de çay hasadı konseptiyle düzenlen ve 5–9 Eylül tarihlerinde gerçekleşen etkinlikte Almanya, Belçika, Bulgaristan ve Polonya’dan gazeteciler yer aldı. Trabzon ve Rize’de ağırlanan gazeteciler, hem Karadeniz bölgesinin yemyeşil doğası içinde birçok yeri gezdiler hem de çay hasadı deneyimini yaşadılar.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

Türkiye farklı yönleriyle Malezya’daki MATTA Fuarı’nda tanıtıldı
1–3 Eylül 2023 tarihlerinde Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleşen, MATTA Fuarı’nda Türkiye, TGA ve T.C. Kuala Lumpur Kültür ve Tanıtma Müşavirliği koordinasyonunda organize edilen standında, Türk Hava Yolları ve 9 sektör temsilcisi yer aldı. Malezya ve bölgedeki ülkelerden ziyaretçilere ev sahipliği yapan fuardaki Türkiye standında, Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı Kitabı’nın özel bir köşe ile tanıtımı da yapıldı.
ITB China Fuarı’nda Türkiye standı yakın ilgi gördü
Çin seyahat pazarına odaklanan ve aynı zamanda Uzakdoğu bölgesinin en etkili fuarlarından biri olan ITB China Fuarı bu sene 12–14 Eylül 2023 tarihlerinde Çin’in Şangay şehri düzenlendi. Türkiye’nin, TGA ve T.C. Pekin Kültür ve Tanıtma Müşavirliği koordinasyonunda organize edilen standında, Türk Hava Yolları ve 7 sektör temsilcisi yer aldı. Dünyanın her yerinden sektör profesyonelleri ile Çin’in ve bölgenin en seçkin temsilcilerini bir araya getiren fuar boyunca, birçok bire bir görüşme gerçekleştirildi. Tanıtım alanına gelen ziyaretçilere Türkiye ile ilgili detaylı bilgilendirmeler yapıldı.
İngiliz Seyahat Ödülleri, sahiplerini bu kez İstanbul’da buldu…
İngiltere’nin önde gelen yayın grubu News UK’in seyahat sektöründe yılın en iyilerini, okuyucuların oylarıyla belirlediği The Travel Awards ödül töreni, bu yıl 14 Eylül tarihinde düzenlendi. Her sene farklı bir ülkede gerçekleştirilen ödül töreni ve etkinliklerine ise bu yıl Türkiye ev sahipliği yaptı. Tören için Türkiye’ye gelen İngiliz seyahat sektöründen 100 temsilciye, İstanbul’da 13–15 Eylül 2023 tarihlerinde ödül töreni ve etkinlikleri kapsamında özel bir program hazırlandı. İstanbul’da bulundukları süre boyunca temsilciler, Tarihi Yarımada, Kapalıçarşı, Galata Kulesi gibi İstanbul’un ikonik mekanlarını ziyaret ettiler ve Boğazda bir tekne turuna katıldılar. Konuklara Türkiye’ye özel farklı yerel deneyimler yaşatmak için ise Türk yemekleri atölyesi ve Haliç’te yelken aktivitesi de düzenlendi.
Çin’de düzenlenen GoTürkiye International Destination etkinliği dikkat çekti
Çin’in Şangay şehrinde düzenlenen ITB China Fuarı’nın hemen sonrasında TGA, Şangay’da, GoTürkiye Uluslararası Destinasyon Tanıtım Etkinliği’ni gerçekleştirdi. 15 Eylül tarihinde düzenlenen etkinliğe tur operatörleri, havayolları, basın mensupları davet edildi. Etkinlik boyunca yapılan görüşmelerde ve sunumlarda Türkiye’nin turizm destinasyonları ve ürünleri tanıtılırken, Türk Mutfağı menüsünden oluşan bir yemekle de konukların Türk yemeklerini deneyimlemesi sağlandı.
İstanbul Boğazı, yabancı yelkencileri ve influencerları Bosphorus Cup heyecanıyla ağırladı.
Her yıl farklı ülkelerden yelkencilerin İstanbul Boğazı’nda kıyasıya rekabet ettiği Bosphorus Cup, bu yıl 22. kez 21-24 Eylül 2023 tarihleri arasında düzenlendi. Dünyada en prestijli yelken yarışından biri olarak nitelendirilen organizasyona Birleşik Krallık, Avrupa ve Balkan ülkelerinden yaklaşık 200 sporcu katıldı. Organizasyon boyunca Türkiye’nin geniş çaplı tanıtımı için, sosyal medyada yüksek sayıda takipçisi bulunan uluslararası yelkencilerle, Türk mutfağı ve değerlerinin tanıtıldığı özel çalışmalar yapıldı. İstanbul’un mavi yolculuk ve yelken destinasyonlarının da öne çıkarıldığı tanıtım çalışmalarında, Türkiye’nin deniz turizmi cazibesinin uluslararası alanda daha fazla vurgulanması sağlandı. Organizasyona aynı zamanda Fransa, ABD ve İngiltere’nin sosyal medyada yakından takip edilen etkin isimleri de davet edildi. Yarışları yakından takip eden konuk influencerlar, müsabaka heyecanını çeşitli paylaşımlarla sosyal medya hesaplarına taşıdılar. Konuklar, ağırlama programında yer alan İstanbul’un ikonik mekanlarını da gördüler. İnfluencerlar Tarihi Yarımada’da Ayasofya Cami ve Sultanahmet Camisi’ni gezdiler; Galata Kulesi, Galataport ve Saint Antoine Kilisesi’ni ziyaret ettiler. İnfluencerların İstanbul’daki günlerine ilişkin hikaye ve paylaşımları takipçileri tarafından ilgiyle takip edildi.
12. Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Yıllık Forumu’nda kültürel miras ele alındı
Avrupa Konseyi Kültür Rotaları üzerine 12. Yıllık Danışma Forumu, bu sene 20-22 Eylül 2023 tarihleri arasında Polonya’nın Lodz kentinde gerçekleştirildi. 2023 Danışma Forumu, Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Genişletilmiş Kısmi Anlaşması ve Avrupa Kültür Rotaları Enstitüsü tarafından düzenlenen forumun ana teması “Kültür Rotaları: Post-endüstriyel bağlamda kültürel mirasın sosyal ve yaratıcı boyutu” olarak belirlendi. Endüstriyel devrim sonrası dünyada, ortak kültürel mirasın kalıcı sosyal ve yaratıcı boyutlarına ışık tutması amaçlanan bu yılki forumda Türkiye adına Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’ndan yetkililer katılım sağlayarak sunumlar gerçekleştirdiler.
Türkiye, MICE sektörünün bir araya geldiği PCMA ‘Convening EMEA’ya katıldı
MICE sektörünü, Avrupa’da düzenlenen 3 günlük kapsamlı bir programda bir araya getiren PCMA Convening EMEA, bu yıl 20–22 Eylül tarihlerinde Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da gerçekleştirildi. Her sene 40’tan fazla ülkeden 450’den fazla sektör liderini buluşturan bu önemli etkinliğe, Türkiye de katıldı. MICE alanında yaşanan gelişmeler ve yeniliklerin paylaşıldığı program boyunca, Türkiye’nin bu alandaki uzmanlığı ile sunduğu olanakların detaylı şekilde anlatıldığı bire bir toplantı ve networking etkinlikleri düzenlendi.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

İllerde yapılan il kurulu ve iş takip toplantılarının sayısı 459’a yükseldi
Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Kırıkkale, Şırnak, Yalova 4., Karabük, Artvin, Elazığ 5., Van 6., Burdur, Sivas, Muğla 7., Isparta, Mardin 8. kurul toplantısı, Sakarya 11. ve Nevşehir 12. il kurul toplantılarını yaptı. İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında, Eylül ayında yapılan 14 toplantı ve iş takip toplantıları ile birlikte bugüne kadar toplam 459 toplantı gerçekleştirildi.
Eylül ayında 12 destinasyon filminin çekimleri daha tamamlandı
Destinasyon tanıtımları kapsamında gerçekleştirilen prodüksiyon çalışmaları, Eylül ayında da devam etti. Hayata geçirilen prodüksiyon çalışmalarında Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar her ilinin farkı tarihi, kültürel, doğal ve turistik güzellikleri ekranlara taşınıyor. Bu kapsamda Eylül ayında aralarında Aydın, Batman, Edirne, Giresun, Isparta, Kırklareli, Konya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Trabzon ve Yozgat olmak üzere 12 ilin tanıtım filmlerinin çekimleri tamamlandı.