TGA BÜLTEN HAZİRAN 2022

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Haziran ayı dijital gösterimi 708 milyon oldu

Haziran ayında “Turkish Riviera” ve “TurkAegean” filmlerinin yansı sıra “İstanbul is the New Cool” devam filmleri olan “Shopping in İstanbul is the New Cool”, “Taste in İstanbul is the New Cool” ve “Art in İstanbul is the New Cool”, 200’den fazla ülkede TV’lerde yayınlandı. Dijital mecralarda ise toplam 10 reklam filmi 200’den fazla ülkede yayınlandı ve 708 milyon gösterime ulaştı.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Haziran ayında toplam 977 kişiyi ağırladı

Haziran ayında Türkiye’nin 12 şehrinde organize edilen 32 etkinlikte, TGA tarafından dünyanın 34 ayrı ülkesinden 839 basın mensubu, influencer ve kanaat önderi ağırlandı. Haziran ayı boyunca yapılan etkinlikler ve ağırlamalar içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

İstanbul, Lucy Hale’in Modeliste Dergisi Çekimine ev sahipliği yaptı
TGA, ABD’li oyuncu ve şarkıcı Lucy Hale ile dünyaca ünlü Modeliste dergisi ekibini, 4-6 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da ağırladı. Sanatçı ve dergi ekibinin oluşturduğu grup, İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarında gerçekleştirdikleri çekimlerle, şehrin tanıtımına katkıda bulundular.
Avrupa ve ABD’li Influencer’lar Ege’ye hayran kaldı
Türkiye’nin Ege kıyılarını tanıtmak için hazırlanan “TurkAegean” kampanyası dahilinde, Hollanda, İngiltere, ABD, Almanya, Fransa ve İsveç’in sosyal medyada etkin 20 isim, 6-10 Haziran ve 20 – 24 Haziran tarihleri arasında İzmir ve Muğla’da ağırlandı. Türkiye ziyaretleri sırasında İzmir ve Muğla’nın tarih ve kültürüne yolculuk yapan ve Ege mutfağının en lezzetli yemeklerinin tadına da bakan influencerlar; yaşadıkları bu farklı deneyimin her anını sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştılar.

Hollandalı medya mensupları, rüzgar sporlarını Ege Denizi’nde deneyimledi

5 kişilik Hollandalı basın mensubu grubu, TGA tarafından ‘Turkaegean’ kampanyası kapsamında Türkiye’ye davet edildi. 6-10 Haziran tarihleri arasında İzmir’de ağırlanan basın mensupları; hem İzmir’in tarihi ve kültürel güzelliklerine tanık oldular hem de Ege Denizi’nin mavi sularında rüzgar sörfü ve kiteboarding sporlarının heyecanını yaşadılar.

Alman Tur Operatörleri Antalya’da yerel çözüm ortaklarıyla bir araya geldi

Almanya’nın önde gelen 100 tur operatörü, Türkiye’de faaliyet gösteren çözüm ortaklarıyla ilişkilerin güçlendirilmesi ve iş birliklerin artırılması amacıyla, TGA’nın davetlisi olarak 9-12 Haziran tarihleri arasında Antalya’da ağırlandı. Konuk operatörler, Antalya’da turizm sektörü paydaşlarıyla düzenlenen toplantılarda bir araya geldiler. Alman Tur operatörleri Antalya’nın doğal güzelliklerini, gerçekleştirilen trekking, rafting ve bisiklet turlarıyla keşfetti; bölgenin ünlü şeflerinin hazırladığı mönüyle ise Türk mutfağı lezzetlerinin tadına baktı.

Yabancı basın mensupları gökyüzüne bu kez Anadolu topraklarından baktı

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın da destekçisi olduğu ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) uzman astronomları tarafından gerçekleştirilen 22. Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin ilk ayağı, bu yıl 9-12 Haziran tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşti. Etkinliğe Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, İspanya, Bosna Hersek, Sırbistan, Avusturya ile Makedonya’dan davet edilen 19 basın mensubu Diyarbakır, Mardin ve Batman’da ağırlandı.

Asırlık Türk lezzet ve tarifleri İsveç medyasında

Türk mutfağının uluslararası boyutta bilinirliğini arttırmak adına hazırlanan ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı Kitabı’nın tanıtım çalışmaları kapsamında, İsveç’te yayınlanan Gourmet Dergisi ile bir çekim yapıldı. Editör Lars Collin ve ekibi ile İstanbul’da gerçekleştirilen çekimde, Türk mutfağının köklü tarihi hakkında detaylı bilgiler verilirken, aynı zamanda ünlü şefler tarafından hazırlanan Türk yemeklerinin deneyimlenmesi de sağlandı.

İtalyan basın mensupları Çanakkale sularında tarihi yolculuğa çıktı

23-27 Haziran tarihleri arasında TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen İtalyan basın grubu ve dalış turizmi operatörleri, Gelibolu’da keşif dalışları gerçekleştirdi. 1. Dünya Savaşı batıklarının yer aldığı Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’nda toplamda 6 farklı noktaya yapılan keşif dalışlarıyla konuk gazeteciler ve operatörler, denizin derin sularında yakın tarihe bir yolculuk yaptılar. İtalyan misafirler, keşif dalışının yanı sıra Çanakkale Mehmetçik Feneri Müzesi, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi ve Kilitbahir Seyir Terası’nı da ziyaret ettiler.

Dünyanın önde gelen düğün organizatörlerine İstanbul ve Bodrum tanıtıldı

TGA, 24-29 Haziran tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Hong Kong, Çin, Gana ve Kazakistan’dan davet edilen düğün organizatörü ve yayın grubunu İstanbul ve Bodrum’da ağırladı. Bu ağırlamalarda, konuk gruba destinasyon tanıtımı yapıldı ve bu iki destinasyonda yer alan otel ile etkinlik mekânlarını gösterildi. Düzenlenen ağırlama ile bölgelerin destinasyon düğünü açısından potansiyellerinin anlatılması amaçlandı.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

CLIA Avrupa Kruvaziyer Zirvesi Cenova’da yapıldı

Uluslararası Kruvaziyer Derneği tarafından ilk kez düzenlenen Avrupa Zirvesi, 14-16 Haziran tarihleri arasında İtalya’nın Cenova kentinde gerçekleşti. Zirve, Avrupa ve Akdeniz bölgesi kruvaziyer paydaşlarını buluştururken, Akdeniz ve daha geniş Avrupa bölgesi boyunca kruvaziyer yolculuklarına odaklanan bir dizi panele de ev sahipliği yaptı. Bunlar arasında yer alan “Avrupa’da Sürdürülebilir Kruvaziyer Turizm Faaliyetleri” konulu panelde konuşan Tanıtma Genel Müdürü Timuçin Güler, Türkiye’nin GSTC ile işbirliği, sürdürülebilir turizm uygulamaları ve kruvaziyer turizminin ulusal sürdürülebilir turizm stratejileri içindeki payı hakkında bilgiler verdi.

Türkiye, IMEX Fuarı’nda yerini aldı

Dünyanın önde gelen turizm organizasyonlarından IMEX Fuarı, 31 Mayıs – 2 Haziran 2022 tarihleri arasında Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleşti. TGA ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Berlin Müşavirliği koordinasyonunda hazırlanan Türkiye standında 24 katılımcı firma ve kuruluş yer aldı.

En İyi Kruvaziyer Destinasyonu Ödülü İstanbul’un

Cruises News Media Group tarafından 3.000 kişiden oluşan İspanyol seyahat acenteleri ve nihai tüketicilere yöneltilen anket sonucu, 2022 Yılı En İyi Kruvaziyer Destinasyonu Ödülü’nü İstanbul kazandı. İstanbul’un ödülünü Madrid Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Nazlı Seza Onat aldı.

Türkiye, Velo City’de yerini aldı

Dünyanın bisiklet zirvesi olarak kabul gören Velo City konferansı ve fuarı, 14-17 haziran tarihleri arasında Ljubljana’da gerçekleşti. 60 farklı ülkeden 1.400’den fazla katılımcının bulunduğu festivalde destinasyonlar, karar vericiler, araştırmacılar ve sektör önderleri bir araya gelerek bisiklet turizminin ve şehir bisikleti alt yapısının geleceğine dair görüşmelerde bulundu. B2B ağırlıklı zirvede TGA yetkilileri, Avrupa Bisikletçiler Federasyonu (ECF) Başkanı Henk Swarttouw ve ECF Direktörü Ed Lancaster ile Türkiye’de EuroVelo rotalarının genişletilmesine dair bir dizi görüşmeler yaptılar.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

İllerde yapılan il kurulu toplantı sayısı 174’e yükseldi

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen, İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Hatay, Kahramanmaraş, Mardin, Kırşehir, Zonguldak, Çanakkale ikinci kurul toplantısını, Erzurum ve Ankara üçüncü kurul, Balıkesir, İzmir ve Sivas ise dördüncü kurul toplantılarını yaptılar. İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Haziran ayı ile birlikte toplam 174 toplantı gerçekleştirildi.

TGA’yı ve faaliyetlerini twitter üzerinden de takip edebilirsiniz.
Twitter adresimiz: @TGAjansi