TGA BÜLTEN KASIM 2021

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Kasım ayı boyunca İstanbul is the New Cool ve Coming Soon reklam kampanyaları 19 ayrı ülkede yayınlandı ve 5625 GRP elde etti. Dijital kampanyalarda ise 6 ayrı tanıtım filmi, 79 ayrı ülkede yayınlanırken, toplam 1,3 milyar gösterime ulaştı. Goturkiye web sitesini Kasım ayında yaklaşık 7.7 milyon tekil ziyaretçi ziyaret etti.

Etkinlik ve Organizasyonlar

Kasım ayında Türkiye’nin 15 şehrinde organize edilen 30 etkinlikte TGA tarafından dünyanın 25 ayrı ülkesinden davet edilen 74’ü basın mensubu, 34’ü influencer olmak üzere toplam 454 kişi ağırlandı. Bu ağırlamalar sonucu yapılan paylaşımlarda toplam 15 milyon erişim elde edildi. Kasım ayı boyunca yapılan 30 etkinlik içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

Türk Dünyası, Korkut Ata Film Festivali’nde buluştu
Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde, TGA’nın desteği ile Sinema Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Sinema Derneği tarafından düzenlenen “Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali” 8-12 Kasım tarihleri arasında sinemaseverlerle buluştu. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin uluslararası sinema etkinliği olan festivalde 13 ülkeden 42 film halka açık ve ücretsiz olarak gösterildi. 8 uzun metrajlı film ve 9 belgesel filmin yarıştığı yarışma bölümünde ise toplam 6 ödül Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle sahibini buldu. Öte yandan festival kapsamında Türki Cumhuriyetlerden davet edilen toplam 26 yabancı gazeteci de festivali izlediler ve yayınlarında yer verdiler.
Beyoğlu Kültür Yolu Festivali yurtdışında 14 milyon kişiye ulaştı
30 Ekim’de başlayıp, 14 Kasım tarihinde sona eren Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında TGA tarafından düzenlenen 6 farklı etkinlikle 7 farklı ülkeden toplam 14 Influencer ve 20 basın mensubu davet edildi. Influencer ve basın mensupları festival süresince, Beyoğlu Kültür Yolu üzerinde yer alan sergileri gezerek Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alan konserlere katıldılar. Ağırlanan Influencerlar aynı zamanda İstanbul’un hem tarihi, kültürel alanlarına geziler yaparak hem de farklı gastronomik deneyimler yaşayarak İstanbul destinasyonunu tanıtıcı içerikler de ürettiler. Influencerların ürettiği içerikler sonucu sosyal medyada yaklaşık 14 milyon kişiye ulaşıldı.

Türk ve Yunan heyetleri İzmir’de bir araya geldi

Türkiye-Yunanistan 9. Turizm Forumu ve 4. Turizm Karma Komisyonu Toplantısı 17-18 Kasım tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirildi. Foruma Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ve Yunanistan Kültür Bakanı Vasileios Kikilias’ın yanı sıra her iki ülkeden çok sayıda yetkili ve sektör temsilcisi de katıldı. Forum kapsamında İstanbul ve İzmir’den gelen toplam 9 yabancı gazeteci ve 6 Yunan seyahat acentası TGA tarafından ağırlandı.

Alman maestrodan Ankara ve İstanbul’da çifte konser

Kurduğu koro ve orkestraların yanı sıra liderlik ettiği festivallerle klasik müzik dünyasında bir ekol olarak tanınan Frieder Bernius, TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. 14 Kasım’da İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde, 16 Kasım’da da Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası’nda bir seri konser ve eğitim etkinliğine katılan Bernius’un gelişinin ardından Dünya Koro Federasyonu Başkanı Emily Kuo Vong da yine TGA tarafından Ankara ve İstanbul’da ağırlandı. Her iki ağırlamayla AKM ve CSO salonlarının yurtdışında tanıtımı amaçlanırken, programlara Almanya’dan gelen 5 basın mensubu da katıldı.

Ukraynalı tur operatörlerinden Trakya’ya tam not

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerindeki destinasyonları ile bölgenin ürünlerini ve otelleri tanıtmak amacıyla TGA tarafından düzenlenen etkinlikle Ukraynalı tur operatörleri ağırlandı. 10-14 Kasım tarihleri arasında düzenlenen ve 10 tur operatörünün katıldığı bu etkinlikle Trakya bölgesinin Ukrayna pazarındaki tanıtımının kuvvetlendirilmesi amaçlandı.

Kapadokya ve İstanbul, Güney Amerika’da tanıtıldı

Kapadokya ve İstanbul destinasyonlarını ve bölgelerdeki otelleri Güney Amerika’da tanıtmak amacıyla 14
kişilik bir Kolombiyalı tur operatörü ekibi TGA tarafından ağırlandı. 1-6 Kasım tarihlerinde gerçekleşen etkinlikte 14 kişilik ekip, Kolombiya pazarında satış potansiyeli bulunan otellere tanıtım gezileri yaparken, aynı zamanda her 2 bölgedeki tarihi ve kültürel alanları da gezdi.

İngilizler Antalya’yı mercek altına aldı

Antalya ve çevresindeki otellerin yanı sıra bölgedeki destinasyonları da tanıtmayı hedefleyen TGA, 3-7 Kasım tarihleri arasında düzenlediği bir organizasyonla İngiliz tur operatörlerini ağırladı. Organizasyon kapsamında 8 kişiden oluşan İngiliz tur operatörü ekibi bir yandan satış potansiyeli yüksek otelleri gezerken bir yandan da bölgenin tarihi ve kültürel noktalarını ziyaret ettiler.

Foodranger, Hatay ve Antep lezzetlerini keşfetti

Instagram’da 1 milyon, Youtube’da ise 5.8 milyon takipçisi olan dünyaca ünlü influencer hesabı Foodranger, 24-29 Kasım tarihleri arasında Hatay ve Gaziantep’te bulunan bir çok restoran ve  imalathaneyi gezerek, sokak lezzetleri üzerine çekimler yaptı. Çekim ekibi her iki ilde de gittiği birçok restoran ve imalathanede düzenlenen workshoplar ile hem yemek ve tatlı yapmayı hem de tadımı deneyimleme şansı yakaladılar.

Türki Cumhuriyetler’den Güneydoğu’ya yoğun ilgi

Şanlıurfa ve Gaziantep illerini özellikle Türki Cumhuriyetler pazarında kültürel ve gastronomi yönünden tanıtmak amacıyla düzenlenen basın ağırlama etkinliğinde, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan’dan gelen 16 basın mensubu 26-30 Kasım tarihleri arasında TGA tarafından ağırlandı. Bu etkinlik ile Eylül ayında lasmanı yapılan Şanlıurfa-Taş Tepeler’in hedef pazarlarda tanıtımının kuvvetlendirilmesi amaçlandı.

Muğla, dağ bisikletinde 100’den fazla sporcuyu ağırladı

Türkiye bisiklet turizmi tanıtımına katkı sağlayacak uluslararası bir dağ bisikleti yarışı olan Opet Muğla Cup bu sene ilk kez Bodrum Dağ Bisikleti ve Spor Kulübü Derneği tarafından Fethiye, Marmaris ve Bodrum’da düzenlendi. 3 farklı destinasyonda koşulan yarışa 10 farklı ülkeden 100’den fazla sporcu katıldı. Yarışa TGA tarafından ağırlama ve dijital iletişim desteği sağlandı. Organizasyon kapsamında TGA tarafından ağırlanan UCI City Mountainbike kurucu üyelerinden Kristoff Bruyneel, 2022 Mayıs ayında Dünya Four Cross Şampiyonası’nın
bir ayağının Bodrum’da düzenleneceğini açıkladı.

UCI Nirvana Gran Fondo, Antalya’da yapıldı
Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından organize edilen ve destinasyon partneri TGA olan UCI Nirvana Gran Fondo Antalya Uluslararası Bisiklet Yarışı, 22 farklı ülkeden 561 bisiklet sporcusunun katılımı ile 19-21 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti. Söz konusu yarış kapsamında İngiltere ve Rusya’dan gelen ve TGA tarafından ağırlanan 9 influencer hem yarışı takip etti hem de Antalya’daki bisiklet rotalarını deneyimleyerek, içerik ürettiler.

Alman bisiklet otoriteleri Bodrum’da ağırlandı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 5-6-7 Kasım’da Bodrum Dağ Bisikleti ve Spor Kulübü Derneği tarafından düzenlenen Bodrum Enduro Dağ Bisikleti yarışı 5 farklı ülkeden 60’tan fazla sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi. Organizasyon kapsamında, Almanya Dağ Bisikleti Derneği (DIMP) yetkilileri ve şampiyon sporcular TGA tarafından ağırlanırken, sosyal medya kanallarından paylaşım desteği sağlandı.

Ünlü aktör James Nesbitt’ten Türk golfüne tanıtım desteği

Dünyaca ünlü aktör James Nesbitt, Belek golf turizmi destinasyon tanıtımı projesi kapsamında 21-25 Kasım 2021 tarihlerinde TGA tarafından ağırlandı. Belek golf tesislerinin ve imzalı sahaların yer aldığı Türkiye Golf Turizmi tanıtımına yönelik hazırlanan görsel içeriklerde de yer alan Nesbitt ile Aralık ayında İngiltere’de çeşitli faaliyetler gerçekleştirilerek golf turizmi özelinde Belek destinasyon etkileşiminin sağlanması hedefleniyor.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

Türk turizmi Londra’da ilgi odağı oldu

Dünyanın en büyük turizm fuarlarından biri olan World Travel Market (WTM), 8-9 Kasım tarihleri arasında Londra’da düzenlendi. Dünyanın farklı noktalarından 51 bin seyahat profesyonelini bir araya getiren WTM 2021’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TGA tarafından hazırlanan ve Türkiye’den 19 sektör temsilcisinin de yer aldığı Türkiye standı yoğun ilgi gördü. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy da Türkiye standını ziyaret etti.

Helal Fuarı, sekizinci kez kapılarını açtı

İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından düzenlenen 8. Helal Fuarı, 25-28 Kasım tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlendi. 35 ülkeden 378 katılımcının yer aldığı fuarda Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TGA tarafından kurulan Türkiye’nin standı da yoğun ilgi gördü. Standı Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Özgül Özkan Yavuz da ziyaret ederek, TGA yetkililerinden bilgi aldı.

Uluslararası düğün sektörü Antalya’da buluştu

Türkiye’nin yanı sıra Rusya, ABD, Hindistan, Pakistan, Bahreyn ve Mısır’dan toplam 300 meslek profesyonelinin yer aldığı  International MICE & Wedding Forum (IMWF) 18-22 Kasım 2021 tarihleri arasında Antalya’da düzenlendi. TGA’nın da katılım sağladığı forumda Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy da bir konuşma yaptı.

TGA’dan Dünya Gastronomi Forumu’nda Afyonkarahisar sunumu

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Basque Culinary Center (Basque Mutfak Kültürü Merkezi/BCC)
işbirliğiyle gerçekleşen, Gastronomi Turizmi Dünya Forumu’nun altıncısı bu yıl 31 Ekim-2 Kasım 2021 tarihlerinde
Belçika’nın Brüj kentinde düzenlendi. Her yıl farklı bir başlıkla düzenlenen forum bu sene “gastronomi turizminin kırsal turizm tanıtımına ve bölgesel kalkınmaya etkisi” temasıyla gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TGA’nın birlikte katıldığı forumda dünyadan iyi uygulama örneklerinin paylaşıldığı “Outside the box: Learning from Others” başlıklı oturumda Afyonkarahisar’ın Unesco Yaratıcı Şehirler Ağı’na Gastronomi alanında dahil olma başarısının ve TGA tarafından yürütülen tanıtım çalışmalarının anlatıldığı bir sunum gerçekleştirildi.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

İl kurul toplantıları tüm hızıyla sürüyor

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen, İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında “Tanıtım ve Geliştirme Kurulu İş Birliği Protokolü” imza sürecini tamamlayan; Sivas, Sakarya, Gaziantep, Nevşehir, Kütahya illeri ile İTGP Tanıtım ve 1. Kurul toplantıları gerçekleştirildi. Yine ilgili protokol kapsamında, yurt içi @gezsen çatısı altında Konya ve yurtdışı @go çatısı altında Konya Instagram hesapları hedef kitleye yönelik içeriklerle faaliyete geçti.

İllerin reklam çalışmaları devam ediyor

İllerin markalaşma çalışması kapsamında 1. Pilot Rota (Çanakkale, Balıkesir, Trakya) için hedef ülkelerdeki (Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Ukrayna, Moldova, Makedonya, Arnavutluk, Polonya, Macaristan, Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ) mevcut dijital reklam kampanyası Kasım ayında da devam etti.

TGA’yı ve faaliyetlerini Twitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

Twitter adresimiz: @TGAjansi