TGA BÜLTEN MAYIS 2023

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Mayıs ayı dijital gösterimi 917 milyon oldu

Mayıs ayında Turkaegean 2, Turkish Riviera, Kapadokya, İstanbul is the New Cool ve devam filmleri olan Shopping in İstanbul is the New Cool ve Taste in İstanbul is the New Cool 200’den fazla ülkede TV’lerde yayınlandı. Dijital mecralarda ise toplam 9 reklam filmi 200’den fazla ülkede yayınlandı ve 917 milyon gösterime ulaştı.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Mayıs ayında toplam 566 kişiyi ağırladı

Mayıs ayında Türkiye’nin 23 farklı şehrinde organize edilen 35 etkinlikte, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından dünyanın 63 ayrı ülkesinden 312’si basın mensubu, influencer ve kanaat önderi, 254’si de tur operatörü olmak üzere toplam 566 kişi ağırlandı. Mayıs ayı boyunca yapılan etkinlikler ve ağırlamalar içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

Alman seyahat dergisi ADAC Reisemagazin, Kuzey Ege ve Likya Yolu’ndaydı
Almanya’nın önde gelen seyahat yayınlarından ADAC Reisemagazin yazarları TGA’nın davetiyle 26 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’deydi. Kendileri için oluşturulan özel bir programla Antalya, Balıkesir ve Çanakkale’de ağırlanan dergi yazarları, her üç şehrin de tarihi ve turistik farklı birçok noktasını gördüler. Antalya’da Olympos Antik Kenti’ni ziyaret eden konuklar, Likya Yolu’nun sembolü Gelidonya Feneri’ne ve Lymra Antik Tiyatrosu’na da gittiler. Çanakkale’de Troya Antik Kenti ve Troya Müzesi, Balıkesir’de ise Cunda Adası ile Kaz Dağları’nı gören gazeteciler; ziyaret ettikleri tüm noktalar hakkında detaylı bilgi sahibi oldular.
ABD’li gazeteciler Aziz Paul’un ayak izlerini takip etti
ABD’nin önemli yayınlarının temsilcisi olan gazeteciler, TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. 1–6 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ağırlama boyunca konuk grup Mersin, Konya, Isparta ve Antalya’da birbirinden önemli tarihi mekanları gördüler. Gazeteciler, Aziz Paul’un doğduğu kent olan Mersin’de St. Paul Anıt Müzesi’ni ziyaretle başlayan program kapsamında, Isparta’da Pisidia Antiokhela Antik Kenti, Konya’da St. Paul Kilisesi ve Antalya’da Perge Antik Kenti’ni gezdiler.
ABD’li Tur Operatörleri Derneği (USTOA) Kapadokya’da çekim yaptı
TGA’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Amerika Birleşik Devletleri Tur Operatörleri Derneği’nin (USTOA) çekim ekibi, Nevşehir’de özel bir çekim çalışması gerçekleştirdi. 4–6 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’nin önemli turistik bölgelerinden olan Kapadokya’da başta bisiklet rotaları olmak üzere bölgenin farklı birçok noktasını ziyaret eden ekip, doğa, kültür, tarih, spor ve gastronomiyi kapsayacak şekilde Nevşehir’i filme aldılar.
Polonyalı internet haber sitesi Onet, İstanbul, İzmir ve Antalya’yı keşfetti
Polonya’nın önde gelen internet haber sitelerinden Onet, TGA’nın daveti üzerine 4–10 Mayıs arasında Türkiye’deydi. Farklı şehirleri öne çıkaran özel bir tanıtım çalışması hazırlamak üzere Türkiye’ye gelen Onet ekibi, bu kapsamda İstanbul, İzmir ve Antalya’yı ziyaret etti. Konuk ekip, İstanbul’da şehrin köklü tarihi ve modern yüzünü bir arada gösteren birçok noktasında çekimler yaptı. Onet ekibi İzmir ve Antalya’da ise her iki kentin de tarihi ve kültürel alanlarını görüntülerken; Ege ve Akdeniz’e gelen ziyaretçilerin gastronomi, outdoor ve kum-deniz-güneş alanlarında yaşayabilecekleri tüm deneyimleri de çekimlerine taşıdı.
Avrupalı gazeteciler GSTC Sürdürülebilirlik Konferansı için Antalya’daydı
Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi’nin (GSTC) her yıl farklı bir ülkede düzenlediği Sürdürülebilir Turizm Konferansı, bu yıl 9-12 Mayıs 2023 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi. TGA, Türkiye’de ilk kez düzenlenen bu önemli konferans kapsamında Almanya, İspanya, Fransa, Polonya, Belçika, İsrail, Hollanda ve İngiltere’den 15 uzman gazeteciyi Antalya’da ağırladı. Konuk gazeteciler konferansta farklı toplantı ve oturumlara katılarak sürdürülebilirlik alanında yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiler. Gazeteciler aynı zamanda kendilerine özel hazırlanan bir program kapsamında Perge ve Side Antik Kentleri, Apollon Tapınağı, Kaleiçi gibi Antalya’nın tarihi ve turistik mekanlarını ziyaret etti.
İngiliz influencerlar Türkiye’nin golf ayrıcalıklarını deneyimledi
TGA, İngiltere’nin en büyük tur operatörü Jet2 iş birliğiyle İngiltere’nin sosyal medyadaki etkin isimlerini Türkiye’de ağırladı. Golf konseptli bir program kapsamında Türkiye’ye davet edilen influencerlar, Antalya’daki golf sahalarında, bu sporun tutkunlarına Türkiye’nin sunduğu olanaklar ve ayrıcalıklar hakkında hem bilgilendirildiler hem de Antalya’daki sahalarda golf oynadılar. Influencerlar çektikleri fotoğraf ve videoları ise, yaşadıkları deneyimini aktaran bilgilerle birlikte sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştılar.
Libelle dergisi, İstanbul’un tarihi ve modern yüzünü, Nevşehir’in de masalsı peri bacalarını kareledi
Belçika’nın önde gelen yayınlarından Libelle Dergisi, özel bir çekim gerçekleştirmek için TGA’nın davetiyle Türkiye’ye geldi. 15 – 21 Mayıs tarihleri arasında İstanbul ve Nevşehir’de ağırlanan çekim ekibi; İstanbul’un tarihi, modern ve 24 saat yaşayan şehir yüzünü gösteren birçok yerinde çekimler yaptı. Libelle ekibi, Nevşehir’de ise Kapadokya’nın farklı bölgelerini gezerek, eşsiz peri bacalarını sayfalarına taşıyacak karelerin çekimini gerçekleştirdi.

Rota Ağırlamaları

ABD’li gazeteci, Ege’nin güzelliklerini İzmir Bisiklet Rotası’nda pedala basarak deneyimledi
TGA, Türkiye’den EuroVelo bisiklet ağında yer alan tek şehir olan İzmir’in bisikllet rotasını deneyimletmek üzere, bisiklet ve outdoor sporları üzerine yazılar hazırlayan ABD gazeteciyi Türkiye’ye davet etti. 1–6 Mayıs tarihleri arasında EuroVelo 8 Akdeniz Rotası’nın 500 kilometrelik bölümünü oluşturan İzmir rotasında pedala basan gazeteci, İzmir’in antik kent ve bölgelerini, doğasını ve farklı güzelliklerini bisiklet üzerinde keşfetti. Türkiye seyahati sırasında İstanbul’da da ağırlanan ABD’li gazeteci, buradaki programı kapsamında ise şehrin tarihi, kültürel ve turistik birçok mekanını ziyaret etti.

Avrupalı gazeteciler Ege’deki üzüm bağlarını gezdi
TGA, doğa ve gastronomi temalarıyla oluşturulan Ege Bağ Rotası’nda, Avrupa’dan gelen basın mensubu grubunu ağırladı. 16–19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ağırlamaya İngiltere, Fransa ve Polonya’dan katılan basın mensupları, İzmir ve Urla’daki üzüm bağlarını ziyaret ederek bölgede yetiştirilen üzümler hakkında bilgiler aldılar ve tadımlar yaptılar. Konuk grup aynı zamanda bağ rotası üzerinde bulunan Efes ve Tripolis Antik Kentleri ile Pamukkale travertenlerini de gördü.

Anadolu’nun Ahşap Direkli Camileri, konuklarını kendilerine hayran bıraktı
16–19 Mayıs tarihleri arasında TGA’nın davetlisi olarak Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Sırbistan’dan gelen gazeteciler, Anadolu’nun tarihi ahşap direkli camilerini gezdi. Ankara, Eskişehir, Afyon ve Konya’yı kapsayan Ahşap Direkli Camiler Rotası kapsamında konuk basın mensupları, Ankara’da Hacı Bayram ile Ahi Şerafeddin Camii, Eskişehir’de Sivrihisar Ulu Camii, Afyon’da Ulu Camii ve Mevlevihanesi, Konya’da ise Eşrefoğlu Camii’ni ziyaret ettiler.

Karya Rotası, Avrupalı gazetecileri ağırladı
TGA, Avrupa’nın önemli yayınlarından basın mensuplarını çok özel bir seyahat deneyimi için Karya Rotası’nda ağırladı. Basın ağırlaması için programa İngiltere, İrlanda, İtalya, Yunanistan, Hollanda, İspanya ve Fransa’dan gelen gazeteciler, Bodrum Kalesi ve Bodrum Su Altı Müzesi ile başladıkları program süresince Hekatomnos, Euromos, Stratonikeia, Lagina, Afrodisyas Antik Kentleri’ni gezdiler. Karya Rotası’nda yer alan çeşitli müzeleri de ziyaret eden konuklar, yerel deneyimler kapsamında programa dahil edilen bağ evleri ziyaretlerini gerçekleştirdiler ve çömlek atölyelerine katıldılar. Karya Rotası ağırlamasına katılan gazeteciler aynı zamanda bölge mutfağının en özel lezzetlerini deneyimleme fırsatı da buldular.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

Türkiye, ATM Dubai Fuarı’ndaki standıyla büyük ilgi gördü

Ortadoğu’nun en büyük turizm fuarı olan ATM Dubai Fuarı, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bu yıl 1 – 4 Mayıs tarihleri arasında düzenlendi. Fuara, TGA ile T.C. Dubai Kültür ve Tanıtma Müşavirliği koordinasyonunda organize edilen ve 38 sektör temsilcisinin de yer aldığı Türkiye standıyla katılım sağlandı. Fuar boyunca stand alanında ziyaretçilere Türk Mutfağı için ayrılmış özel bir bölümde Türk kahvesi, çay ve dondurma ikramı yapıldı; Türkiye’nin farklı destinasyonlarının görsellerin olduğu alanlarda ise konukların fotoğraf çektirmeleri için alanlar oluşturuldu. Ziyaretçilerin çektirdikleri kareler kendilerine basılı olarak veya dijital ortamda sunulurken; Türkiye’nin bisiklet rota ve destinasyonları ise standda özel bir bölümde tanıtıldı.
Dünyanın 51 ülkesinden 350 katılımcı GSTC 2023 Konferansı için Antalya’daydı
Sürdürülebilir seyahat ve turizm için global standartları belirleyen ve bunların uygulanırlığını yöneten Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC), 2023 yılı konferansını 9–12 Mayıs tarihlerinde Antalya’da düzenledi. Turizmde sürdürülebilirlik alanında GSTC ile devlet seviyesinde dünyadaki ilk iş birliğini yapan Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı bu yılki konferansı, dünyanın 51 ülkesinden 350 katılımcı izledi. Konferansta düzenlenen ve Dünya Ekonomi Forumu (WEF) moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Dünya Ekonomik Forumu Ülke Hazırlık Diyalogu’ (WEF Country Readiness Dialog) paneline katılan TGA Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Füsunoğlu ise katılımcılara Türkiye’nin sürdürülebilir turizm politika ve çalışmaları konusunda detaylı bilgiler verdi.
Türkiye’nin bisiklet rotaları Velo-City 2023 Fuarı’nda tanıtıldı
Avrupa Bisikletçiler Federasyonu’nun (ECF) ev sahipliğinde Almanya’nın Leipzig kentinde gerçekleştirilen ve Avrupa’nın en büyük bisiklet fuarlarından biri olan Velo-City 2023, bu yıl 9–12 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Fuarda yer alan Türkiye standında, ziyaretçilere Türkiye’nin sahip olduğu ve dikkat çeken bisiklet rotalarının tanıtımı yapılırken; bisiklet dostu konaklama tesisi sertifikasının sunduğu ayrıcalıklar hakkında bilgiler de verildi. Fuarda aynı zamanda 11–13 Ekim 2023 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilecek olan EuroVelo & Bisiklet Turizmi Konferansı konusunda duyuru ve tanıtımlar da yapıldı.
Türkiye, Gürcistan’daki Expo Batumi’ye katıldı
Türkiye, bu yıl ikinci kez düzenlenen ve 19 – 21 Mayıs tarihlerinde Gürcistan’ın Batum şehrinde konuklarını ağırlayan Expo Batumi Fuarı’na, Türk Hava Yolları ile birlikte katıldı. Fuarın ilk gününde düzenlenen ve Hatay menüsünün öne çıkarıldığı lezzetlerin ikram edildiği ‘Türk Mutfağı Haftası’ kutlaması ise ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Önemli sayıda ziyaretçi ve turizm profesyoneline ev sahipliği yapan fuar süresince Türkiye standında katılımcılarla bir araya gelinerek bilgi alışverişinde bulunuldu.
Türk Mutfağı Haftası Türk mutfağının en özel lezzetleriyle ikinci kez kutlandı
Türkiye’nin zengin gastronomi kültürünü Türkiye Cumhuriyeti’nin dış temsilcilikleri ile yurt içinde tanıtan Türk Mutfağı Haftası, bu yıl 21-27 Mayıs tarihleri arasında ikinci kez düzenlendi. Bu seneki etkinlikler, “Kadim ve Sürdürülebilir Türk Mutfağı” başlığında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Gastronomi şehirlerinden Hatay mutfağına ithaf edildi. “21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası” yurt dışı ve içinde çeşitli etkinliklerle kutlanırken; etkinliklerde Hatay mutfağının yerel yemeklerinden oluşturulan özel menü ile birlikte Türk Mutfağı’nın eşsiz örnekleri bir arada sunuldu. Ayrıca Avrupa, Uzak Doğu ve Amerika’dan influencer’lara da online yemek atölyesi düzenlendi.
Birbirinden renkli aktiviteleriyle Türkiye standı, IMEX Frankfurt Fuarı’nın gözdesi oldu
MICE sektöründe Avrupa’nın en etkili kurumsal fuarlarından olan IMEX Frankfurt Fuarı, bu sene 23–25 Mayıs tarihlerinde Almanya’nın Frankfurt kentinde konuklarını ağırladı. TGA ve T.C. Frankfurt Kültür ve Tanıtma Ataşeliği koordinasyonu ile fuarda yerini alan Türkiye’nin standı, Türk Hava Yolları ve standda alt katılımcı olarak yer alan 25 sektör profesyonelinin de önemli görüşmelerine ev sahipliği yaptı. ‘Türk Mutfağı Haftası’ kutlamaları kapsamında Hatay menüsünden lezzetler ziyaretçilere ikram edilirken; 10 Haziran 2023 tarihinde İstanbul’da oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’nde kazananın sahip olacağı kupa da Türkiye standında sergilendi.
Bakü’de Azerbaycanlı turizm profesyonellerine özel Türkiye tanıtımı
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), 25 Mayıs 2023’te Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de özel bir workshop ve tanıtım etkinliği düzenledi. Türkiye’den 41 otel temsilcisi ve yaklaşık 200 turizm profesyonelinin katılım gösterdiği etkinlikte, Azerbaycanlı turizmcilere, turizm iş birliğini daha da geliştirmek adına Türkiye’yi anlatan detaylı tanıtımlar yapıldı. Workshop sonrasında gerçekleştirilen gala yemeğinde ise davetlilere, ‘Türk Mutfağı Haftası’ kapsamında bu yıl için belirlenen ‘Hatay Mutfağı’ menüsü ikram edildi.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

İllerde yapılan il kurulu toplantı sayısı 378’e yükseldi

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Yozgat, Çorum, Bingöl, Tunceli 3., Karabük, Adana, Iğdır, Kayseri, Erzincan 4., Kastamonu, Bolu 5., Çankırı 6., Nevşehir ise 10. il kurul toplantılarını yaptı. İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında, Mayıs ayında yapılan 13 toplantı ile birlikte bugüne kadar toplam 378 toplantı gerçekleştirildi.