TGA BÜLTEN NİSAN 2022

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Nisan ayı dijital gösterimi 840 milyon oldu

Nisan ayında Turkish Riviera  ve TurkAegean filmleri 20 ülkede yerel dillerde yayınlandı. Her 2 film, dijitalde ise toplam 32 ülkede gösterildi. Öte yandan İstanbul is the New Cool devam filmleri kapsamında hazırlanan üç yeni film; Shopping in İstanbul is the New Cool, Taste in İstanbul is the New Cool ve Art in İstanbul is the New Cool, 178 ülkede dijitalde yayına alındı. Tüm filmlerin dijital mecralarda Nisan ayı gösterimi ise 840 milyona ulaştı.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Nisan ayında toplam 322 kişiyi ağırladı

Nisan ayında Türkiye’nin 16 şehrinde organize edilen 37 etkinlikte, TGA tarafından dünyanın 35 ayrı ülkesinden davet edilen 131’i basın mensubu, 17’si influencer olmak üzere toplam 322 kişi ağırlandı. Nisan ayı boyunca yapılan etkinlikler ve ağırlamalar içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

İstanbul, Michelin Rehberi ailesine katıldı

Uluslararası standartlardaki restoranlarında, Türk mutfağının en leziz yemeklerini dünya mutfaklarının önde gelen tatlarıyla aynı anda deneyimleme imkanı sunan “Gastrocity” İstanbul, Michelin Rehberi ailesine katıldı. Konuyla ilgili detaylı açıklama, AKM’de düzenlenen basın toplantısında, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec tarafından yapıldı. Yapılan açıklamaya göre, dünyanın en prestijli restoran derecelendirme sistemi olarak kabul edilen Michelin Rehberi’nin İstanbul’a özel olarak hazırladığı restoran seçkisi, 11 Ekim 2022 tarihinde Michelin tarafından düzenlenen törenle açıklanacak.

Manchester’den Antalya’ya direk uçuşlar başladı

THY’nin Manchester’den Antalya’ya gerçekleştirdiği direkt seferlerin başlaması amacıyla hem başlayan seferlerin İngiliz basınında duyurulması hem de Antalya destinasyonunun tanıtımının yapılması adına bir basın daveti gerçekleştirildi. 2-5 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen etkinlikte ağırlanan 5 İngiliz gazeteci, Antalya ve çevresinin hem tarihi hem de kültürel alanlarına gezme ve yakından tanıma şansı buldular.

 “Aile tatili” teması İngilizlere tanıtıldı

İngiltere’nin önde gelen yayınlarından biri olan The Sun gazetesinin editörü Jane Justin Hamilton ve İrlanda’nın önde gelen yayınlarından Sunday World gazetesi editörü Daragh Keany, “Family Trip” temasının daha fazla tanıtılması amacıyla aileleri ile birlikte Nisan ayında Antalya’da ağırlandı.  Her iki editör de aileleri ile beraber Antalya’daki tarihi ve turistik yerleri gezme fırsatı da buldular.

Golf acenteleri Antalya’da ağırlandı

Türkiye’nin önemli spor turizmi faaliyetlerinden biri olan golf sporunun ve sahip olunan tesislerin İngiltere ve Danimarka pazarında tanıtılması amacıyla 4-8 Nisan tarihleri arasında Antalya’da ağırlanangolf turizmi acenteleri grubu, bölgedeki golf sahaları hakkında detaylı bilgi edindiler.

Fransız ve İspanyol acenteler İstanbul’u keşfetti

Fransız Seyahat Şirketleri Birliği (EDV) ile İspanyol Seyahat Acenteleri Birliği Konfederasyonu (CEAV) yönetim kurulu üyeleri, Nisan ayında ayrı ayrı tarihlerde İstanbul’da ağırlandı. TGA tarafından ağırlanan Fransız ve İspanyol misafirler, bir yandan İstanbul’da yönetim kurulu toplantılarını gerçekleştirirken diğer yandan İstanbul’un kültür-sanat ve gastronomisini deneyimlediler.

Düğün turizm potansiyeli Körfez ülkelerine anlatıldı

Lübnan, Bahreyn, Dubai, Abu Dabi ve Umman’dan gelen 13 kişilik düğün organizasyonu ve medya grubu, 11-17 Nisan tarihleri arasında TGA ve Vivaah Weddings (Dubai) tarafından İstanbul ve Kapadokya’da ağırlandı. Söz konusu ağırlama kapsamında katılımcılara, İstanbul ve Kapadokya’da destinasyon tanıtımı yapıldı ve her iki bölgedeki otel ve etkinlik mekânları gösterildi; ziyaretçilere aynı zamanda destinasyon düğünü konusunda geniş kapsamlı bilgiler verildi.

Uluslararası gastronomi yazarları Türk mutfağını deneyimledi

Türk mutfağının uluslararası boyutta tanıtımını arttırmak adına yapılan tanıtım çalışmaları kapsamında Belçika, İsrail, Polonya, İngiltere, İsveç ve Brezilya’dan gelen 6 gastronomi yazarı, İstanbul, İzmir ve Muğla’da bir gastronomi turunda ağırlandılar. Ağırlama kapsamında misafirler bir yandan Türk mutfağının klasik ve modern ürünlerini seçkin restoranlarda deneyimleme şansı bulurken bir yandan da Michelin yıldızlı şef Alex Atala ile bir araya geldiler.

İsrailli Channel 12, İstanbul ve Antalya’da çekimler yaptı

İsrail’in önde gelen TV kanallarından olan Channel 12, özel bir haber için İstanbul ve Antalya’da çekimler yaptı. TGA tarafından 18-20 Nisan tarihleri arasında ağırlanan 3 kişilik çekim ekibi, tarihi ve turistik yerlere programda yer verirken, yetkililerle de röportajlar yaptılar.

Elle dergisinin kapak çekimi Kapadokya’da yapıldı

Dünyanın önde gelen kadın ve moda dergilerinden olan Elle dergisinin Almanya’da yayınlanacak olan sayısı için Kapadokya’da kapak ve moda çekimleri yapıldı. TGA tarafından 18-24 Nisan tarihleri arasında organize edilen çekimlerde görevli 8 kişilik çekim ekibi, Nevşehir-Kapadokya’da çekimlerini gerçekleştirdiler.

National Geographic yazarı Yogerst’den kültür-sanat temalı İstanbul turu

ABD’nin önemli yayınlarından olan National Geographic’in yazarı Joe Yogerst, İstanbul’un kültür, sanat ve gastronomi yönünü tanıtmak amacıyla düzenlenen bir etkinlikle ağırlandı. Etkinlik kapsamında birçok müze ziyareti gerçekleştiren Yogerst, ayrıca düzenlenen bir tekne turu ile boğazın ve boğazda geçmişten günümüze hikayeleri oluşmuş olan yapılar hakkında da bilgi alırken, Türk mutfağına özgü yemeklerin de tadımını yaptı.

14 kişilik influencer grubuna Turkish Riviera tanıtımı yapıldı

Akdeniz bölgesinin yanı sıra Antalya’daki tüm turizm ürünlerini tanıtmayı amaçlayan “Turkish Riviera” influencer etkinliği, Fransa, İsviçre, İngiltere ve Hollanda’dan gelen ve toplam 2.4 milyon takipçiye sahip olan 14 kişilik influencer grubunun katılımıyla 25-29 Nisan’da gerçekleşti. Programda yer alan bir çok farklı aktivite ve programdan içerik üreten influencer grubu, 3 gün boyunca yaptıkları sportif aktivitelerin yanı sıra şehir turu ve kültürel gezilere de katıldılar.

Doğu’nun Kanatları Diyarbakır’da Basınla Buluştu

Anadolu medeniyetine ve kültürüne yön veren önemli şahsiyetleri yeni nesille ve gelecekle buluşturma amacıyla organize edilen “Doğu’nun Kanatları” programı 27 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında Diyarbakır’da düzenlendi. Program kapsamında Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Makedonya ve Kosova’dan gelen toplam 12 basın mensubu 3 gün boyunca Diyarbakır’da ağırlandı ve etkinliklere katıldılar.

Ünlü şef Anna Olson’dan gastromomi keşfi

Dünyaca ünlü Kanadalı şef Anna Olson ve eşi akademisyen şef Michael Olson, TGA tarafından 30 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da ağırlandı. Ağırlama kapsamında İstanbul’daki baharatlardan sokak lezzetlerine, “fine dining” yemeklerden, geleneksel tatlı çeşitlerine bir çok farklı lezzeti tadan Olson, ziyaret sırasında öğrendiği tariflere Kanada’daki programında ve Youtube kanalında yer verecek.

Tour Of Türkiye’de pedallar Kuzey Ege’de çevrildi

Türkiye’de bisiklet sporunu ve bisiklet rotalarını tanıtmayı hedefleyen Tour of Türkiye, İspanya, Hollanda, Norveç, Almanya ve Fransa’dan gelen 6 kişilik basın grubunun da katılımıyla 8-18 Nisan tarihleri arasında Bodrum, Aydın, Manisa, Balıkesir, Çanakkale ve İstanbul rotasında gerçekleşti. TGA tarafından ağırlanan yabancı misafirler, tur boyunca hem bisiklet yarışını takip ettiler hem de şehirlerdeki bisiklet rotalarını deneyimlediler.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

Türkiye, Sürdürülebilir Destinasyonlar Zirvesi’ne katıldı

Sürdürülebilir Destinasyonlar Zirvesi, 7-8 Nisan tarihleri arasında Mallorca’da gerçekleşti. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) organizatörlüğünde gerçekleşen zirvede, Döngüsel Ekonomi panelinde “Döngüsel Ekonomi; Turizm Endüstrisinin ve Destinasyonların Yeşil Dönüşümü” başlıklı sunumu ile TGA Genel Müdür Yardımcısı Elif Balcı Füsunoğlu konuşmacı olarak yer aldı.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

2. kurul toplantıları 5 ilde daha tamamlandı

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen, İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Ankara, Niğde, Sivas, Balıkesir ve Tekirdağ illeri 2. kurul toplantılarını Nisan ayında gerçekleştirdi. Böylece İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Nisan ayı ile birlikte toplam 124 toplantı yapılmış oldu.

TGA’yı ve faaliyetlerini twitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

Twitter adresimiz: @TGAjansi