TGA BÜLTEN NİSAN 2023

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Nisan ayı dijital gösterimi 2 milyar oldu

Nisan ayında TurkAegean 2, Turkish Riviera, Kapadokya, İstanbul is the New Cool ve devam filmleri olan Shopping in İstanbul is the New Cool ve Taste in İstanbul is the New Cool toplam 200’den fazla ülkede TV’lerde yayınlandı. Dijital mecralarda ise toplam 8 reklam filmi 200’den fazla ülkede yayınlandı ve 2 milyar gösterime ulaştı.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Nisan ayında toplam 731 kişiyi ağırladı

Nisan ayında Türkiye’nin 13 farklı şehrinde organize edilen 37 etkinlikte, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından dünyanın 32 ayrı ülkesinden 199’u basın mensubu, influencer ve kanaat önderi, 532’si de tur operatörü olmak üzere toplam 731 kişi ağırlandı. Nisan ayı boyunca yapılan etkinlikler ve ağırlamalar içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

Şampiyon bisikletçi, Türkiye’nin dağ bisikleti rotaları için Nevşehir’deydi
Almanya’nın kadınlar dağ bisikleti kategorisindeki eski dünya şampiyonu Steffi Marth, çekim ekibiyle birlikte Türkiye’ye geldi. 31 Mart– 4 Nisan tarihleri arasında Kapadokya’da ağırlanan şampiyon bisikletçi Marth ve ekibi, Türkiye’deki dağ bisikleti rotaları kapsamında çekimler gerçekleştirdiler.
ABD’li medya grubu AFAR’ın CEO’su Greg Sullivan’ın Türkiye deneyimi
TGA, gezginlere ilham veren ve kaliteli hikaye anlatımlarıyla ciddi bir okur kitlesi tarafından takip edilen ABD’li seyahat medya grubu AFAR’ın CEO’su Greg Sullivan’ı Türkiye’de ağırladı. Greg Sullivan, 1–7 Nisan tarihleri arasında İstanbul, İzmir ve Kapadokya’nın doğal, tarihi ve turistik birçok yerini gezdi. Türkiye ziyareti sırasında çeşitli aktivitelere de katılan Sullivan; Türk mutfağının en leziz yemeklerini de deneyimledi.
İstanbul ve Nevşehir, Singapurlu dergi yazarlarını büyüledi
Singapur’un ünlü peyzaj dergilerinden Gardens by The Bay’in yazarları, 16. İstanbul Lale Festivali kapsamında TGA’nın davetiyle Türkiye’ye geldi. 3–7 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen ağırlamada dergi yazarları İstanbul’un rengarenk lale bahçelerinde benzersiz bir peyzaj deneyimi yaşadı. Türkiye seyahatleri sırasında kendileri için oluşturulan özel bir programla Nevşehir’de de ağırlanan Gardens by The Bay yazarları; doğa, kültür, tarih ve gastronomiyi de içine alan bir Türkiye deneyimiyle ülkelerine döndüler.
Estonyalı Far From Here ekibi, Nevşehir’i mercek altına aldı
TGA, Estonya’nın ünlü belgesel programı Far From Here ekibini özel bir çekim için Türkiye’de ağırladı. Çekimlerini 3–9 Nisan tarihleri arasında Nevşehir ve Kapadokya’da gerçekleştiren ekip; doğadan kültüre, tarihten gastronomiye kadar bölgeye özgü birçok deneyimi programlarının yeni bölümüne taşıdı.
İngiliz yazar Robin McKelvie, ailelerin Türkiye’de yaşayabilecekleri seyahatleri bire bir deneyimledi
İngiltere’nin ünlü seyahat yazarı Robin McKelvie, özel bir program kapsamında ailesiyle birlikte Türkiye’de ağırlandı. Ailelerin çocuklarıyla birlikte yaşayabilecekleri farklı seyahat deneyimleri konusunda makaleler hazırlayan Robin McKelvie, yeni yazısı için bu kez 8–16 Nisan tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret etti. Eşi ve çocuklarıyla hem İstanbul hem de Antalya’yı gören McKelvie, her iki şehirde de bir ailenin ilgisini çekebilecek farklı seyahat deneyimlerini bire bir yaşadı.
Çinli influencerlar, İstanbul ve Kapadokya’yı gezdi
TGA, İstanbul ve Kapadokya’nın özellikle kültürel ve gastronomi değerlerini tanıtmak üzere hazırlanan bir programa, Çin’in sosyal medyadaki etkin isimlerini davet etti. 9–15 Nisan tarihlerinde Türkiye’deki davete katılan influencerlar; gezileri boyunca İstanbul ve Kapadokya’da birbirinden çeşitli yerel deneyimler yaşadılar. Konuk grup tarihi ve kültürel mekan ziyaretlerine ek olarak, Anadolu mutfağının birbirinde lezzetli yemeklerini de denediler. Influencerlar çektikleri fotoğraf ve videoları ise, sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştılar.
Bulgar, Sırp ve Yunan gazeteciler Ege’yi keşfetti
Türkiye’nin Ege kıyılarına dikkat çeken Turkaegean kampanyası kapsamında TGA, Doğu Avrupalı gazetecileri Türkiye’ye davet etti. 10–14 Nisan tarihleri arasında Çanakkale ve Balıkesir’in zeytin ve zeytinyağlarını tanıtmak üzere gerçekleştirilen basın ağırlamasına Bulgaristan, Sırbistan ve Yunanistan’dan gazeteciler katıldı. Konuk gazeteciler program boyunca hem Çanakkale ve Balıkesir’in zeytin rotasında Ege’nin lezzetli zeytin ve zeytinyağlarını denedi hem de her iki şehrin de tarihi ve turistik birçok noktasını ziyaret etti.

İstanbul ve Kapadokya’nın en güzel kareleri Japon influencerların sosyal medya hesaplarını süsledi
Japonya’nın sosyal medyadaki etkin isimleri, 10–14 Nisan tarihleri arasında TGA’nın ev sahipliğinde Nevşehir ve İstanbul’da ağırlandı. Her iki şehrin kültürel zenginlikleri ile gastronomi değerlerini öne çıkarmak üzere hazırlanan program kapsamında konuk influencerlar, farklı birçok mekanı ziyaret etti. Türk mutfağının birbirinden lezzetli yemeklerini de deneyimleyen influencerlar, Türkiye’de geçirdikleri günleri farklı içeriklerle sosyal medya hesaplarından paylaştılar.

Latin Amerikalı ünlü sunucu Alix Aspe, Türkiye’nin balayı destinasyonlarını dolaştı
Latin Amerika’nın Emmy ödüllü popüler Telemundo TV şovu ‘La Mesa Caliente’nin sunucusu Alix Aspe, 10-17 Nisan tarihleri arasında Türkiye’deydi. Alix Aspe, yakın zamanda hayatını birleştirdiği eşiyle birlikte geldiği Türkiye’de, en güzel balayı destinasyonları arasında yer alan İstanbul, Bodrum ve Kapadokya’yı ziyaret etti. Ekran dışında, sosyal medyada da geniş bir hayran ve takipçi kitlesine sahip olan Alix Aspe, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarla, takipçilerini Türkiye’de yaşadığı balayı deneyimine ortak etti.

Dünyanın farklı ülkelerinden gelen tur operatörleri EMITT Fuarı’nda ağırlandı
TGA, Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT kapsamında, 12 VIP tur operatörünü İstanbul’da ağırladı. Fuara İngiltere, Hindistan, Portekiz, Birleşik Arap Emirlikleri, Meksika, Macaristan, Özbekistan ve İspanya’dan katılan tur operatörü yetkilileri, fuar boyunca Türkiye hakkında detaylı bilgiler alırken; il müdürlükleriyle de birçok bire bir görüşme yaptılar.

Muğla, İngiliz gazetecilere ev sahipliği yaptı
İngiltere’nin en büyük ikinci turizm şirketi Jet2Holidays ile gerçekleştirilen iş birliği kapsamında, İngiliz basın mensupları 12–16 Nisan tarihleri arasında Muğla’da ağırlandı. Davetli gazeteciler, Ege’nin önde gelen turizm bölgelerinden Muğla’nın tarihi, doğal ve kültürel bölgelerini ziyaret ederek, şehri farklı birçok yönüyle keşfettiler.

İsviçreli gazeteciler, Ege’nin incisi İzmir’i keşif turundaydı
TGA, İzmir Turkaegean rotası kapsamında İsviçre’nin önde gelen gazetelerinin yazarlarını Ege’nin incisi İzmir’e davet etti. 14–17 Nisan tarihleri arasında Türkiye’de ağırlanan gazeteciler, program kapsamında İzmir ile birlikte şehrin en popüler ve bir o kadar da dikkat çeken ilçeleri arasında bulunan Alaçatı, Urla ve Çeşme’yi ziyaret ettiler. Konuk basın mensupları ülkelerine, denizi, doğası, yemekleri ve tarihiyle birlikte gerçek bir Turkaegean deneyimi yaşayarak döndüler.

Travel + Leisure Seyahat Danışma Kurulu üyeleri Türkiye’yi her yönüyle deneyimledi
Dünyanın en çok takip edilen seyahat yayınlarından Travel + Leisure’ın, dünyada 8 binden fazla seyahat danışmanını yöneten Seyahat Danışma Kurulu’nun (Travel Advisory Board) 25 üyesi, Türkiye’ye davet edildi. 13–19 Nisan tarihleri arasında, seyahat severlerin güncel ihtiyaçları ile beğenilerini görmek ve trendleri takip etmek adına Türkiye’de bulunan kurul üyeleri, kendileri için oluşturulan özel bir programla İstanbul, Muğla ve İzmir’de ağırlandı. Türkiye’de yaşanabilecek lüks turizm deneyimlerinin de bir arada sunulduğu etkinlikte, Türkiye’nin tarihi ve kültürel zenginliklerine vurgu yapıldı. Konuklar bu kapsamda İstanbul’da Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı ve Kapalı Çarşı’yı; İzmir’de Meryem Ana Kilisesi ve Efes Antik Kenti’ni; Bodrum’da ise Stratonikeia Antik Kenti ile Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ve Bodrum Kalesi’ni ziyaret ettiler.

Antalya, harika doğası ve eşsiz sahilleriyle Elle dergisi sayfalarında
TGA’nın, dünyanın en ünlü ve yakından takip edilen dergilerinden Elle’in Almanya edisyonuyla 2022 yılında başlattığı iş birliği kapsamında yaptığı çalışmalara bu yıl da devam ediliyor. Elle Almanya’nın 9 çekim ekibi, 15–20 Nisan tarihleri arasında Antalya’da Aspendos, Kurşunlu Tabiat Parkı, Karain Mağarası ve eşsiz Antalya sahillerinin farklı köşelerinde çekimler gerçekleştirdiler.

Antalya, İngiliz gazetecileri tarihi ve kültürel mekanlarında konuk etti
TGA, Türkiye’ye gelen İngiliz gazetecileri 18–19 Nisan tarihlerinde Antalya’da konuk etti. Antalya’nın doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin ön plana çıkarıldığı bir program kapsamında ağırlanan konuk basın mensupları, Damlataş Mağarası, Dim Çayı, Manavgat ve Side’de çeşitli bölgeleri ziyaret ettiler.

Rami Kütüphanesi, Hintli yazar Swarup’u konuk etti
Kapılarını bu yılın hemen başında konuklarına açan İstanbul Rami Kütüphanesi, dünyaca ünlü yazarlara ev sahipliği de yapmayı sürdürüyor. Filmiyle 8 dalda Oscar ödülü kazanan dünyaca ünlü Slumdog Millionaire kitabının Hintli yazarı Vikas Swarup, 25 Nisan’da gerçekleştirilen imza ve söyleşi gününde Türk okuyucuları ile Rami Kütüphanesi’nde bir araya geldi. Etkinlik sonunda okurlarının kitaplarını imzalayan Vikas Swarup, İstanbul’da kaldığı süre zarfında Sultanahmet Camii, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı ve Kapalıçarşı gibi şehrin tarihi ve turistik bölgelerini de gezdi.

Avrupalı gazeteciler ve kanaat önderleri Dünya Koro Müziği Sempozyumu için İstanbul’daydı
TGA, Avrupa’nın önemli yayınlarından basın mensupları ve kanaat önderlerini, İstanbul’da ilk kez gerçekleştirilen Dünya Koro Müziği Sempozyumu için Türkiye’de konuk etti. 25–28 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen ağırlama programına İtalya, İspanya, Bulgaristan, Sırbistan, Yunanistan ve Hollanda’dan katılan konuklar; İstanbul’un tarihi ve kültürel dokusunu bire bir deneyimleyebildikleri Tarihi Yarımada, Beyoğlu İstiklal Caddesi ve Rami Kütüphanesi’ni gezdiler. Davetiler aynı zamanda koro sempozyumu kapsamındaki farklı konserlere de katılarak İstanbul’un tarihi mekanlarında müzik ve sanat dolu bir tecrübe yaşadılar.

Türki Cumhuriyetler’den gazeteciler Teknofest için İstanbul’a geldiler
Türki Cumhuriyetler’den, Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Türkiye’ye davet edilen basın mensupları, 26 –30 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da ağırlandı. Davetli gazeteciler, ağırlama süresince hem festival kapsamında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen birçok etkinliğe katıldılar hem de İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret ettiler.

Rota Ağırlamaları

İstanbul ve Bursa, Ramazan aynın odaktaki rotaları oldu
TGA, Ramazan ayına özel olarak oluşturulan İnanç ve Kültür Rotası’nda dünyanın farklı köşelerinden yaklaşık 20 basın mensubunu ağırladı. 28 Mart–1 Nisan tarihleri arasında Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan’dan; 10–14 Nisan tarihleri arasında ise Suudi Arabistan, Endonezya ve Malezya’dan gelen iki ayrı gazeteci grubu inanç ve kültür odaklı bir temada hazırlanan Ramazan Rotası’nda İstanbul ve Bursa’nın tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret ettiler. Konuk gazeteciler İstanbul’da Ayasofya Cami, Çamlıca ve Taksim Cami, Rami Kütüphanesi ile Atatürk Kültür Merkezi’ni görürken; Bursa’da da Ulu Cami ve tarihi Koza Han’a birer ziyaret gerçekleştirdiler

ABD’li seyahat yazarı Yulia Denisyuk, Likya Yolu Rotası’ndaydı
National Geographic ve Thrillst gibi önemli yayınlara yazılar hazırlayan ABD’li yazar Yulia Denisyuk, TGA’nın daveti üzerine Türkiye’ye geldi. 9–16 Nisan tarihleri arasında hiking odaklı oluşturulan bir programla Muğla ile Antalya’da konuk edilen Denisyuk, Likya Yolu Rotası’nda yer alan ve doğa yürüyüşleri için en uygun olan bölgeleri deneyimledi

Tarihi Saraylar, Avrupalı basın mensupları ile influencerların İstanbul’daki rotası oldu
TGA, tarih ve kültür temasıyla oluşturulan Tarihi Saraylar Rotası’nda, Avrupa’dan gelen basın mensubu ve influencer gruplarını ağırladı. 25-29 Nisan tarihleri arasında Almanya, Avusturya, Sırbistan, Bosna Hersek ve Macaristan’dan gelen gazeteciler ile Fransa ve İspanya’dan ağırlamaya katılan Avrupa’nın sosyal medyadaki etkin isimleri, İstanbul’un tarihi saraylarını gezdi. Rota kapsamında konuk gruplar Topkapı, Beylerbeyi ve Dolmabahçe Sarayları ile Aynalıkavak, Mecidiye ve Küçüksu Kasrı’nı ziyaret ettiler. Saraylar Koleksiyonu Müzesi ile Beykoz Cam Müzesi’ne de gezen konuklar; bir cam atölyesine de katılarak cam ustalarından cam eşya yapımını öğrendiler.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

Ziyaretçiler EMITT 2023’te Türkiye standındaydı
Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, EMITT, 12–15 Nisan 2023 tarihleri arasında 26. kez düzenlendi. Sürdürülebilirlik başta olmak üzere, müşteri deneyimini artıran teknolojik uygulamalar, eco, agro ve gastronomi turizmi gibi farklı konuların ele alındığı EMITT 2023’e, 99 m²’lik Türkiye standı ile katılım sağlandı. Türkiye standında, 10 Haziran’da İstanbul’da oynanacak karşılaşmayla sahibini bulacak olan UEFA Şampiyonlar Ligi final kupası, kupayla hatıra karesi çekmek isteyenler için hazırlanan bir fotoğraf çekim alanında sergilendi. Türkiye’nin farklı destinasyonlarının görsellerin olduğu alanlarda fotoğraf çektiren ziyaretçilere ise, çekilen kareler basılı olarak veya dijital ortamda sunuldu.

TGA, EMITT 2023’te Sürdürülebilir Destinasyon Yönetimi’ni anlattı
12–15 Nisan 2023 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenen EMITT 2023 Fuarı’nda TGA’nın desteğiyle ‘Sürdürülebilir Destinasyon Yönetimi Paneli’ gerçekleştirildi. Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) Yönetim Kurulu Başkanı Luigi Cabrini katılımcı olarak yer aldığı panelde, TGA Genel Müdür Yardımcısı Elif Balcı Füsunoğlu “Sürdürülebilir Destinasyon Yönetimi: Turizm Sektörünün ve Destinasyonların Dönüşümü” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

m&i Europe Spring Forum MICE sektörü profesyonellerini Türkiye’de ağırladı
Avrupa MICE sektörünün önde gelen isimlerinin katıldığı m&i Europe Spring Forum etkinliği, 16–19 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. 500’den fazla MICE sektörü profesyonelinin yer aldığı etkinlikte, gerçekleştirilen bire bir toplantı ve networking görüşmelerinde, Türkiye’nin özellikle MICE alanında sahip olduğu uzmanlık ve sunduğu ayrıcalıklar konusunda detaylı bilgilendirmeler yapıldı.

Türkiye’nin bisiklet rotaları, Fiera Del Cicloturismo Bisiklet Turizmi Fuarı’nda beğeni topladı
Bisiklet turizminin önde gelen temsilcilerinin bir araya geldiği platformlardan olan Fiera Del Cicloturismo Bisiklet Turizmi Fuarı, bu yıl 1–2 Nisan tarihlerinde İtalya’nın Bologna kentinde düzenlendi. İki günde, 19 binden fazla katılımcıyı ağırlayan fuarda düzenlenen Bike Italia Talks etkinliğinde, TGA tarafından ‘EuroVelo 8 İzmir Rotası & Euro Velo ve Bisiklet Turizmi Konferansı’ başlıklı bir sunum yapıldı. Sunumda, Türkiye’de farklı disiplinlerde oluşturulan bisiklet rotaları, bisiklet dostu konaklama tesisi sertifikası ayrıcalıkları, Türkiye’nin bisiklet turizmini geliştirmek ve tanıtmak adına yapılan çalışmalar dinleyicilerle paylaşıldı. Bike Italia Talks etkinliklerinde aynı zamanda Türkiye bisiklet rotalarında bulunan İtalyan gezgin çift de Türkiye deneyimlerini katılımcılara aktardı.

Türk kahvesi Helsinki Kahve Festivali’ne damgasını vurdu
Kuzey Avrupa’nın en büyük kahve festivali olan Helsinki Kahve Festivali, 21–23 Nisan 2023 tarihlerinde Finlandiya’da konuklarını ağırladı. Bu yıl yedinci edisyonu gerçekleştirilen Helsinki Kahve Festivali’nde Türkiye, festival ziyaretçilerini ünü dünyaya yayılan Türk kahvesi ile karşıladı. Türkiye’nin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesindeki iki önemli değeri olarak dikkat çeken Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği ile Çay Kültürü festival ziyaretçileri tarafından da yoğun bir ilgi gördü.

Destinasyon düğün sektörü KKTC’de buluştu
Uluslararası Destinasyon Düğün Derneği Çalıştay ve Konferansı (IADWP), 17–20 Nisan 2023 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapıldı. Destinasyon düğün sektörünün önemli düğün organizatörlerinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, Türkiye’nin destinasyon düğünü konusundaki uzmanlığı konusunda detaylı bilgiler verildi ve aynı zamanda katılımcılarla bire bir görüşmeler de gerçekleştirildi.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

İllerde yapılan il kurulu toplantı sayısı 365’e yükseldi

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Ordu, Tekirdağ, Kırklareli, Artvin, Rize ve Sinop 4., Bursa 5., Düzce, Ankara, Gümüşhane 6., Edirne, Antalya ve İzmir ise 8. il kurul toplantılarını yaptı. İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Nisan ayı ile birlikte bugüne kadar toplam 365 toplantı gerçekleştirildi
Mardin, ünlü Türk influencerları ağırladı
‘3 Din 3 Bayram Mardin’ temalı bir program kapsamında Türkiye’nin önde gelen seyahat ve gastronomi influencerları 16–19 Nisan tarihleri arasında Mardin’de ağırlandı. Tarih boyunca farklı medeniyet ve dinlere ev sahipliği yapan Mardin’de kendilerine özel hazırlanan bir programla konuk edilen influencerlar, Mardin’in kendine özgü doğasında gezdi, kentin tarihi kutsal mekanlarını ziyaret etti. Deneyimledikleri Mardin mutfağına özgü farklı birçok lezzetle ilgili detaylı bilgiler de alan influencerlar, kentte ziyaret ettikleri yerleri ve tadına baktıkları lezzetleri ürettikleri ilgi çekici içeriklerle sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştılar.