TGA BÜLTEN TEMMUZ 2022

Reklam ve Dijital Tanıtım Faaliyetleri

Temmuz ayı dijital gösterimi 861 milyon oldu

Temmuz ayında “Turkish Riviera” ve “TurkAegean” filmleri ve “İstanbul is the New Cool” devam filmleri olan “Shopping in İstanbul is the New Cool”, “Taste in İstanbul is the New Cool” ve “Art in İstanbul is the New Cool”, 200’den fazla ülkede TV’lerde yayınlandı. Dijital mecralarda ise aralarında Naturally Türkiye’nin de olduğu toplam 10 reklam filmi 200’den fazla ülkede yayınlandı ve 861 milyon gösterime ulaştı.

Etkinlik ve Organizasyonlar

TGA, Temmuz ayında toplam 175 kişiyi ağırladı

Temmuz ayında Türkiye’nin 14 farklı şehrinde organize edilen 18 etkinlikte, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından dünyanın 17 ayrı ülkesinden 175 basın mensubu, influencer ve kanaat önderi ağırlandı. Temmuz ayı boyunca yapılan etkinlikler ve ağırlamalar içinde ön plana çıkanlar ise şöyle:

ABD’li ünlü yazar Drew Limsky TGA ev sahipliğinde İstanbul’daydı
ABD’nin önemli yayınlarından South Florida Busines & Wealth Magazine’nin (sfbwmag.com) yazarı Drew Limsky, 1-3 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da TGA’nın konuğu oldu. Ünlü yazar İstanbul ağırlama programı kapsamında, İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarını gördü; geçmişten günümüze hikayeleri oluşmuş yapıları gezdi ve İstanbul Boğazı’nda gerçekleştirilen bir tekne turuyla da eşsiz İstanbul manzarasının tadını çıkardı. Drew Limsky, İstanbul ziyareti sırasında Türk mutfağına özgü yemekler konusunda da hem bilgi hem de deneyim sahibi oldu.
Sırbistan’ın en etkin Medya Grubu’nun Benzersiz ‘Türkiye Deneyimi’
TGA, yazılı, görsel ve dijital olacak şekilde farklı mecralar üzerinden yaptığı yayınlarla başta Sırbistan olmak üzere Hırvatistan, Karadağ ile Bosna Hersek’te de yakından takip edilen SAT Medya Grubu’ndan 7 kişilik konuk topluluğunu, 3-6 Temmuz tarihleri arasında Türkiye’de ağırladı. Konuk grup, ağırlama programı kapsamında Edirne, Balıkesir ve İzmir’in tarihi, doğal ve kültürel mekanlarını ziyaret etti. Grup, Türkiye ziyaretleri sırasında Sırbistan’dan karayolu ile Türkiye’ye nasıl gelinebileceğini izleyici ve takipçilerine aktarmak üzere özel bir çekim de gerçekleştirdi.

İngiliz gazeteci ve Influencer Dalaman ve Bodrum’da ağırlandı

İngiltere’nin basın ve sosyal medyada etkin isimleri 4-7 Temmuz ve 18-22 Temmuz tarihleri arasında TGA’nın evsahipliğinde Dalaman ve Bodrum’da ağırlandılar. Ağırlama programı kapsamında basın mensupları ile influencer’lar hem Muğla’nın eşsiz güzellikteki doğasının tadını çıkararak bölgenin tarih ve kültürüne yolculuk yaptılar hem de Türk mutfağının en lezzetli yemeklerini deneyimleme fırsatı buldular.

Türki Cumhuriyet’lerden gelen medya mensupları, gül ve lavanta bahçelerini gezdi

Özbekistan, Kırgızistan ve Azerbaycan’dan TGA’nın davetilisi olarak Türkiye’ye gelen 7 kişilik basın mensubu grubu; 4-7 Temmuz tarihlerinde Antalya, Burdur ve Isparta’yı konuk edildiler. Her üç şehrin de önemli tarihi ve kültürel bölgelerini ziyaret eden konuk gazeteciler, farklı haber çalışmaları için röportaj ve çekimler de yaptılar. Konuklar özellikle Isparta’da yer alan gül ve lavanta bahçelerini ziyaretleri sırasında, ‘mis kokulu’ bir doğa deneyiminin tadını çıkardılar.

Danimarkalı gazeteciler Türkiye’den Ege ziyaretinde biriktirdikleri anılar ile ayrıldı

Danimarkalı medya mensupları, Turkaegean’ kampanyası kapsamında TGA tarafından Türkiye’ye davet edildi. 4-9 Temmuz tarihleri arasında İzmir ve Muğla’da ağırlanan Danimarkalı konuklar, programa kapsamında Ege’nin mavi sularını, İzmir ve Muğla’nın doğal, tarihi, kültürel ve gastronomik tüm güzelliklerini bir arada deneyimlediler.

Sırp ve Boşnak Gazeteciler, Ankara ve İstanbul’u Ziyaret Ettiler

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile Kültür Basın Etkinliği programı kapsamında Sırbistan ve Bosna Hersek’ten gelen 9 basın mensubu İstanbul ve Ankara’da konuk edildi. 3-8 Temmuz tarihleri arasında önce İstanbul, sonra da Ankara’da ağırlanan medya mensupları her iki şehrin tarihi ve kültürel değerlerini öne çıkaran mekanlarına ek olarak; Anıtkabir, TBMM Binası, Millet Kütüphanesi ve Hafıza 15 Temmuz Müzesi’ni de ziyaret ettiler.

Van Gölü’nde basın mensuplarına özel ‘yüzme ve dalış’ deneyimi

TGA’nın davetiyle Fransa, Almanya Azerbaycan ve Kırgızistan’dan Türkiye’ye gelen basın mensupları, Doğu Anadolu’nun etkileyici şehirleri Van ve Bitlis’te ağırlandılar. 19-23 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen basın ağırlama program kapsamında gazeteciler, Van ve Bitlis’in önemli müze ve ören yerlerini ziyaret ettiler. Konuklar aynı zamanda Van Gölü Dalış ve Yüzme Festivali kapsamında, dalış aktiviteleri ve eğitimlere de katıldılar. Basın mensupları, yüzülebilir ve mikrobiyolite zenginliği açısından dalış turizminde önemli bir lokasyon olan Van Gölü’nün bu özelliklerini ön plana çıkaran röportaj ve çekimler de yaptılar.

İngiliz ve İrlandalı basın mensupları ile influencer’lar Kapadokya’ydı

Eşsiz jeolojik özellikleri ve tarih katmanlarıyla ziyaretçilerine muhteşem bir keşif deneyimi sunan Kapadokya, TGA’nın davetiyle Türkiye’ye gelen İngiliz ve İrlandalı basın mensuplarıyla sosyal medyada etkin isimlerine evsahipliği yaptı. 28 Temmuz-1 Ağustos tarihlerin arasında Nevşehir Kapadokya’da ağırlanan davetli grup, program kapsamında bölgenin tarihi, kültürel alanlarını gezdi; gerçekleştirilen balon turuyla ise Kapadokya’nın benzersiz doğal güzelliğine gökyüzünden tanık oldu. Türk mutfağının en lezzetli yemeklerinin tadına da bakan konuklar; Kapadokya’da yaşadıkları tüm deneyimlerin her anını hem görüntülediler hem de sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştılar.

Avrupalı Influencer da ‘’İstanbul is the new cool’’ dedi..

Türkiye’nin tanıtım kampanyalarından olan “İstanbul is the new cool’’ kampanyası kapsamında İtalya, İspanya, Fransa, Almanya ve İngiltere’nin sosyal medyada etkin 12 ismi, 25 – 29 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da ağırlandı. ‘Alışveriş’ ve ‘Kültür-Sanat’ temalı iki farklı influencer grubu, ziyaret ettikleri mekanlarda İstanbul’un etkileyici tarih, kültür ve sosyal hayatını birbirinden keyifli aktivitelerle deneyimlediler. Konuklar sosyal medya hesaplarından ‘İstanbul is the new cool’ ve ‘goturkiye’ etiketlerini kullanarak yaptıkları paylaşımlarla, bu etkileyici İstanbul deneyimlerine takipçilerini de ortak ettiler.

Uluslararası Fuarlar ve Etkinlikler

Türkiye, göz alıcı bisiklet rotalarını Eurobike Frankfurt’ta tanıttı

Bisiklet sektörünün global liderlerini Almanya’da bir araya getiren Eurobike Fuarı, bu yıl 13-17 Temmuz tarihleri arasında “Holiday on Bike” temasıyla 30’uncu kez düzenlendi. Global bisiklet sektörünün nabzını tutan Eurobike’ta, 105 ülkeden 1.500’ü aşkın katılımcı ürünlerini sergiledi. Dünyanın dört bir yanından bisikletçilerin akın ettiği fuara, 33 bin 780 ticari ziyaretçi ve 27 bin 370 bisiklet tutkunu katıldı. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), Avrupa’nın en büyük bisiklet fuarı olan Eurobike’ta İstanbul, Antalya, Kapadokya, İzmir, Muğla, Sakarya, Kayseri gibi başlıca turizm destinasyonlarında oluşturduğu göz alıcı bisiklet rotalarını ve organizasyonlarını tanıttı.

İller ve Destinasyon Tanıtım Çalışmaları

İllerde yapılan il kurulu toplantı sayısı 207’ye yükseldi

Ulusal ve uluslararası alanda il ve alt destinasyonların daha etkin tanıtımını sağlamak amacıyla yürütülen İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında, Mersin ikinci kurul toplantısını, Burdur, Bitlis, Denizli ve Mardin üçüncü, Antalya dördüncü ve Edirne ise beşinci kurul toplantılarını yaptılar. İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Temmuz ayı ile birlikte toplam 207 toplantı gerçekleştirildi.

16 il Instagram hesaplarından paylaşımlarını aralıksız sürdürdü

Tanıtım ve Geliştirme Kurulu İş birliği Protokolü’nün ilgili maddeleri kapsamında, yurt içi @gezsen ve yurtdışı @go çatısı altında Adana, Trakya, Ordu, Bolu, Erzurum, Kars, Isparta, Batman, Muş, Balıkesir, Çanakkale, Konya, Bitlis ve Bursa illerinin Instagram hesaplarında, post ve story paylaşımları ile medya yatırımları Temmuz ayında da devam etti. Iğdır ve Malatya, Haziran ayında @gezsen çatısı altında aktive olan hesaplarından paylaşımlarını yapmayı sürdürdü.